Boyutları ve çalışma sistemleri ile değişen ortamlarda iç ortam ısısının giderilmesini ve serinletilmesini sağlayan klimalar, özellikle ülkemizde yaz aylarında çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Ancak yıllar boyunca kullanılan klimalarda kullanıcının bazı noktalara dikkat etmemesi veya klimanın artık ilerleyen yaşı nedeniyle yıpranmaya başlaması durumunda soğutma kalitesinin düşmesi ile karşılaşılabilir.

Klimam eskisi gibi soğutmuyor tarzında arıza ifadeleri, servis firmamıza da en fazla ulaşan ifadeler arasında yer almaktadır. Genellikle ilk kullanım dönemlerinde yeni klimalar çok kaliteli bir soğutma gerçekleştirir ve hem havayı daha güçlü bir şekilde temizler hem de koku yapma gibi problemler göstermez. Fakat yıllar sonrasında özellikle klimada hiç bakım yapılmamışsa veya bazı arızalar bulunuyorsa, klima ya çok güçsüz bir soğutma gerçekleştirir ya da soğutma işlemini neredeyse hiç gerçekleştirmez. Bu problemin arkasında da birçok farklı noktayı incelemek gerekebilir.

Klima Neden Soğutmaz?

Eğer klima neden soğutmaz sorusunun cevabını merak ediyorsanız, bu tip problemlerin arkasında birçok farklı ayrıntı yer alabileceğini de bilmeniz gerekir. Çünkü klima özellikle yaz aylarında soğutma işlemini gerçekleştirmek için iç ortamdaki fazla ısıyı yani havayı vakumlarken bu havayı dışarı atar ve dışarıdan alarak temizleyerek serinlettiği havayı içeriye sunar. Bu işlem sırasında içerideki nemin azalmasını sağlar, hava dolaşımı oluşturur ve havanın temizlenmesine yardımcı olur.

En temel görevlerinden biri serinletme olan klima cihazlarında bazen soğutma işlevinin çalışmaması problemi görülebilir. Bu problem küçük bir müdahale, bakım işlemleri veya bazen ortada bulunan bir arızanın giderilmesi ile çözülebilir. Yaşanabilecek bu problemin arkasında bulunabilecek ayrıntılara bakmak gerekirse, örneğin bazen klimanın kumandasında yanlış bir işlemi yapılmış olması nedeniyle cihazın her zamanki gibi soğutmaması gibi bir problem yaşanabilir. Çoğu zaman klima kumandası bozuk ya da arızalı olduğu için siz klimada belirli bir işlem için komut oluştursanız dahi cihaz bu komutu alamaz ve istediğiniz işleri doğru bir şekilde yerine getiremez.

Klimanın eskisinden daha az soğutması ya da hiç soğutmaması gibi problemlerin arkasında klima gazının eksik olması, tamamen bitmiş olması veya fazla olması problemleri de bulunabilir. Her klimanın markasına ve modeline bağlı olarak mutlak bir şekilde içerisinde belirli bir oranda klima gazı yer almalıdır. Bu gaz klima motorunun özellikle soğutma işlemi sırasında kompresör vasıtasıyla hazırladığı havayı içeriye pompalamasına yardımcı olur. Profesyonel servis ekiplerimiz klimanızda nanometre vasıtası ile klima gazı ölçümü yapar ve eğer bir eksiklik ya da fazlalık bulunuyorsa, klima gazının dengeye getirilmesini sağlar.

Klima Çalışıyor Ama Soğutmuyor Neden?

Klima her zamanki gibi normal bir çalışma işlevi yerine getiriyor ve kumandadan verdiğiniz komut ile birlikte açıldıktan sonra soğutmaya başlıyor, fakat istenildiği gibi soğutma işlemi gerçekleştirmiyorsa, bu bir kullanıcı hatası, bir işlem hatası ya da bir arıza ile ortaya çıkabilir. Örneğin, bazen klimanın ısıtma modunda olduğunu ya da sadece fan modunda olduğunu fark etmeden çalıştırmaya başladığınızda, klima elbette ki soğutma işlemini yapmayacaktır. Bu nedenle istediğiniz dereceyi ayarladıktan sonra mutlak bir şekilde klimanın çalışma modunun “KAR” işaretinde yani soğutma modunda olduğunu kontrol etmeniz önemlidir.

Klimada bir kumanda arızası bulunmuyor, ayarlar doğru bir şekilde yapılmış ve elektrik bağlantısı sorunsuz şekilde sağlanmış haldeyken klima hala soğutma yapmıyorsa, bir kompresör arızası yaşanıyor da olabilir. Bu durumda profesyonel bir servis klimanın kompresör yani dış ünite kontrolünü gerçekleştirmeli ve bir arıza bulunuyorsa gereğinde kompresörün değişimini gerçekleştirmelidir. Eğer klima içerisinde bir fan problemi bulunuyorsa da soğuk hava gelmesine rağmen fan düzgün çalışmadığı için içeriye bu havanın doğru bir şekilde ulaştırılması sağlanmaz. Bu durumda da fan arızalarının giderilmesi gerekir.

Klimada gaz akışının sağlanmasını sağlayan boru hattında bir problem olabileceği gibi klimada bu problem nedeniyle gaz kaçağı sorunu yaşanması da olasıdır. Bakır boru hattının kontrol edilmesi ve bazen değişiminin gerçekleştirilmesi ve bu problem nedeniyle ortaya çıkan gaz sorunlarının da ortadan kaldırılması gerekir. Ayrıca klima içerisinde kart problemleri yaşanabilmesi, elektrik bağlantısında bir problem olması, klima motorunun problemli çalışması, klimada sinyal kablosunda veya kumanda sinyallerini alarak işlem gerçekleştiren elektronik devrelerde arıza olması gibi noktalar da klimanın istenilen soğutmayı yapmasını engelleyebilir.

Klima Soğutmuyorsa Neler Yapabilirsiniz?

Kullanıcı olarak klimanın soğutma yapmaması veya daha az soğutma yapması gibi problemlerde bazı noktalara dikkat ederek sorunu çözme imkanınız da bulunmaktadır. Öncelikle normal çalışan bir cihazda bahsedildiği gibi soğutma modunda bulunup bulunmadığını kontrol edebilir ve ısıtma derecesini tekrar ayarlayarak fan hızının ayarlanmasını sağlayıp bir kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Bu kontroller sonrasında eğer birkaç dakika içerisinde klima normal soğutmaya başlıyorsa, bir arıza bulunmadığını anlayabilirsiniz.

Klimanın hava akışını sağlıklı bir şekilde oluşturabilmesi için hava girişini kapatacak şekilde perde, mobilya veya eşyalar klimanın önünde engel oluşturmamalıdır. Ortamda klimanın soğutma yapması sırasında ısı oluşturacak bir cihaz varsa, bu cihazın kaldırılması, pencerelerin açık olmaması ve klimanın kullandığınız ortama göre doğru bir boyutta olması gerekir. Kullanıcı düzenli bir şekilde klima filtre temizliklerine dikkat edebilir, yıllık bakımlarını yaptırarak klimayı güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilir.

Klima Resetleme Nasıl Yapılır?

Bazen klimalarda ayarlamalarda hiçbir problem bulunmamasına veya klimada hiçbir arıza olmamasına rağmen klima kitlenmiş ya da devre kartlarında bir karışıklık yaşanmış olabilir. Bu durumlarda klima resetleme yani yeniden başlatma işlemi yapılarak yaşanan sorun kolaylıkla giderilebilir. Klimalarda resetleme işlemi gerçekleştirilirken, genellikle her klimanın marka ve modeline göre farklı bir fonksiyon tuş ya da işlem gerçekleştirilir. Bu işlemin nasıl yapılacağı açısından en net bilgi de klimanızın kullanım kılavuzunda kolaylıkla bulunabilir.

Özellikle yaz aylarında soğutma işleminde karşılaştığınız problemlerde klima resetleme işlemi yapmak çok pratik bir yöntem olarak klimanın yaklaşık 5 dakika elektrik enerjisinin kesilmesini ve sonrasında sıfırdan ayarlama ile yeniden çalışmasını sağlar. Genellikle klimalarda resetleme işlemi yapılması için öncelikle klimanın güç kaynağının kapatılması, elektrik bağlantısı kesildikten sonra beklenmesi ve sonrasında yeniden elektrik bağlantısının da verilmesi gerekir.

Duvar tipi split ev klimalarında genellikle resetleme işlemi yapılabilmesi için kumanda üzerinde bulunan bir tuştan da yararlanılabilir. Bu tuşu kullanarak resetlemenin yapılması ile birlikte klima fabrika ayarlarına dönüş gerçekleştirir ve tüm ayarların yeniden yapılarak sorunun giderilmesi için avantaj sağlar. Birçok markada genellikle kullanım kılavuzu üzerinde belirtildiği üzere kumanda üzerinde hangi tuşlara basılarak bu işlemin yapılması gerektiği ifade edilir.

Teknik olarak klima resetleme yapılabilmesi için öncelikle klimanın marka ve modeli değişiklik gösterse de genellikle klimanın fişinin prizden çıkarılması veya motor yani dış ünite üzerindeki elektrik bağlantı düğmesinin kapatılması gerekir. Bu işlem yapıldıktan sonra genellikle en az yarım saat gibi bir süre beklenmesi, klima içerisindeki tüm elektrik akımının boşalmasını ve nötrlenmesini sağlar. Bu süreç zarfında da klima hafızasında tutulan tüm veriler silinir ve klima elektronik devrelerinde fabrika ayarlarına geri dönüşler gerçekleştirir.

Gerekli süre bekleme işlemi sonrasında klima elektrik bağlantısı yeniden verildiğinde klimanın sıfırdan çalışmaya başladığını ve ilk kullanımdaki ayarlara dönüş gerçekleştirildiğini görebilirsiniz. Sonrasında yeniden istediğiniz soğutma ayarlarını yapabilir ve klima filtrelerini de kontrol ederek cihazın yeniden başlamasını sağlayabilirsiniz. Genellikle bu yeniden başlatma sonrasında cihaz yaptığınız ayarlara uygun bir şekilde çalışmaya geçecek ve klima soğutması eski kullanımlarda olduğu gibi devam edecektir.