Klimanın sadece ısıtma için kışın kullanılması veya sadece soğutma için yazın kullanılması durumlarında neredeyse yılın yarısından fazlasında kapalı kalması gerekir. Genellikle de bu süreç sonrasında klima tekrar çalıştırılmak istendiğinde, klima tepki vermeyebilir veya açılmayabilir. Bu durumda genellikle klima resetleme işlemi yapılması ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Klima resetleme klimanın tüm ayarlarının varsayılan yapıya döndürülmesi ile yeniden çalışmaya başlayacak hale getirilmesidir. Genellikle klima elektrik gidip gelmesi, uzun süre çalışmaması veya iç devresinde kendini kapatması nedeniyle bu problemi gösterir. Sonrasında her klimanın kumanda sistemi üzerinde veya iç ünitesinde bulunan sisteme göre ve genellikle kullanım kılavuzunda anlatılan yapıya göre klima resetleme işlemi yapılabilir.

Klima Kumandasında Reset Tuşu Ne İşe Yarar?

Resetleme işlemi yapmak için genellikle klimalarda bulunan sıfırlama düğmesinden yararlanabilirsiniz. Bu düğme kumanda üzerinde yer almak ile birlikte üzerinde küçük bir yazıyla “RESET” ifadesi yer alır veya “R” isimli bir tuş olarak kumandada bulunur. Birçok klima modelinde bu düğme klima resetleme tuşu olmak ile birlikte kırmızı bir renge sahiptir ve bu tuşa 3 saniye boyunca basılı tutulduğunda resetleme işlemi başlar. Sonrasında birkaç saniye beklenerek yeniden 3 saniye basılı tuttuğunuzda da klima bir sinyal sesi verir ve ardından 3 kez üst üste gelen bip sesiyle resetleme işlemi tamamlanır.

Bazı klimalarda kumanda üzerinde belirtilen bu tuş yer almadığı için resetleme işlemini manuel olarak yapmanız gerekebilir. Bu kapsamda manuel klima resetleme gerçekleştirmek için

  • Öncelikle klimanın dış ünitesi yanında bulunan kapatma paneli üzerinden kapatma düğmesine basılarak güç kesintisi sağlanır.
  • Sonrasında klimanın AC kablosu güç kaynağı üzerinden çıkılarak sistemin bağlantısı kesilir. Ardından yaklaşık 20-30 dakika kadar beklemek daha sağlıklı bir sonuç sağlayabilir.
  • Bekleme süresi sonrasında sistem kabloları aynı şekilde bağlanarak güç kaynağı yeniden açılır.
  • Birkaç dakika ardından elektriğin tekrar klimaya verilmesi ile klimanın yeniden çalışmaya başlaması sayesinde klima resetleme işlemi tamamlanır.

Klima Kilitlendi Nasıl Açılır?

Bazen klimanın çalışmaması nedenlerinden birisi kumanda üzerinde kilitleme tuşunun aktif hale getirilmesi de olabilir. Genellikle yapılan sıcaklık ayarlamasının başka biri ve özellikle de çocuklar tarafından değiştirilmemesi için bu klima kilitleme işlemi gerçekleştirilir. Bu durumda klima kumandası üzerinde yer alan “Anahtar” simgeli kilit tuşuna basılarak, klima kilidi yeniden açılabilir.

Klima Niye Çalışmaz?

Eğer klima düzenli çalışmadığı için resetleme işlemi yapmanıza rağmen halen klima çalışmaya başlamıyorsa ya da çalışsa da ısıtma/soğutma işlemini gerçekleştirmiyorsa, bu problemin arkasında da farklı nedenler yer alabilir. Bazen klimaya elektrik ulaşmaması bazen klima kumandasının doğru çalışmaması bazen de klima içerisinde bir devre arızası veya parça arızası oluşması bu problemin nedeni olabilir. Bu gibi durumlarda özellikle üst üste yapılan resetleme denemeleri veya açıp/kapatma işlemleri klimaya zarar verebileceği için profesyonel bir servis desteği alınması daha doğru olacaktır.