Türkiye genelinde özellikle yaz aylarında sıcak hava koşullarına karşı soğutma amaçlı kullanılan klimalar, en önemli iklimlendirme cihazlarından birisidir. Her kullanıcının bütçesine, kullanım alanına veya ihtiyacına göre değişen büyüklük ve güçler ile seçtiği klimalar, kış aylarında ısıtma da yapabildiği gibi aynı zamanda hava temizleme işlemi de yerine getirir. Bu yararlı cihazlarda kullanıcıların en çok yönelttiği problemler arasında da klima neden su akıtır sorusu bulunmaktadır.

Klima denildiğinde özellikle duvar tipi klimalar göz önünde bulundurulursa, iç ünite ve dış ünite olarak iki bölümden oluşurlar. İç ünite çalışma mantığında içerideki sıcak havayı veya kışın soğuk havaya alır, nemi toplar ve drenaj vasıtasıyla bunu dış üniteye gönderir. Dış ünite içerisinde bir gaz bulunur ve bu gaz sıcak havayı soğutur veya dışarıdan aldığı soğuk havayı ısıtır. Bu sayede iç ünitenin istenilen derecedeki havayı üflemesini sağlar. Bu basit çalışma prensibi ile yaz/kış kullanılabilen klimalarda beklenmedik problemlerden birisi klima neden su akıtır problemidir.

Klima Su Akıtıyor Ne Yapmalı?

Yaz veya kış modunda ayrı ayrı ele alınabilecek olsa da temel olarak klima su akıtıyor ne yapmalı sorusu için öncelikle bu problemin neden kaynaklandığını belirlemek gerekir. Hatta ilk aşamada klimanın bahsedilen iç ve dış olarak belirlenmiş iki ünitesinden hangisinde su akıntısı olduğunu tespit etmek önemlidir. Bazen yaşanan su akıntısı gayet normal olurken, bazen klimadaki bir arızanın işaretçisi olabilir.

Klima dış ünitesi, içerisinde çalışan fan yardımıyla örneğin yazın sıcak havayı dışarı atarken, soğuttuğu havayı iç üniteye gönderir. Bu durumda klima su akıntısı eğer dış ünitede yer alıyorsa, genel olarak çalışma prensibi nedeniyle iç üniteden gelen nem gider borusu yoluyla dış ünite üzerinden dışarıya tahliye edilir. Yani bir klimanın dış ünitesinden su akması gayet normal bir durumdur. Üstelik bu durum klimanın hem soğutma modunda hem ısıtma modunda karşılaşılabilecek bir olaydır. Zira klima soğutma modunda çalışırken; iç ünite, içeride bulunan sıcak hava ve nemi alarak dış üniteye verir. Dış ünite bu nem oranını yoğuşma sayesinde akışkan bir sıvıya dönüştürür ve bu nedenle soğutma modunda dış üniteden normal bir şekilde su tahliye edilir.

Klimanın İç Ünitesi Neden Su Akıtır?

Normal koşullarda bilindiği üzere bir klimanın iç ünitesi havalandırma gerçekleştirir ve su akıtması normal bir durum değildir. İşte bu noktada klimanın iç ünitesi neden su akıtır sorusu için bir arıza ile karşılaşıldığı ifade edilebilir. Çünkü iç ünitede bir su akıntısı durumunun olmaması ve çalışmanın sağlıklı şekilde devam etmesi gerekir.

İç ünitede karşılaşılan klima su akıntısı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Normal olmayan bu durumun sebepleri arasında;

  • Klima gazının fazla veya eksik gelmiş olması,
  • İç ünitede bulunan petekte ve filtrede kirlenme,
  • Dış üniteye ulaşan drenaj ortamında bir delik veya tıkanıklık olması,
  • İç ünitenin dengeli bir şekilde montaj edilmemiş olması,
  • İç ünitede yer alan su tasındaki bir tıkanıklık veya su tasının delinmiş olması,
  • Drenaj hortumunun doğru eğimli şekilde yerleştirilmiş olmaması,
  • İç ünitede plastik gövde çatlaması, fan problemi veya buzlanma problemleri yer alabilir.

Normal koşullarda iç üniteden dış üniteye ulaşacak şekilde kullanılan drenaj hortumu açık uçludur ve eğimi aşağıya doğru belirlenir. Kullanıcı klima montajı sonrasında bunu kontrol edebilmeli ve servis de klima montajında buna dikkat etmelidir. Eğer iç üniteden dış üniteye doğru uzanan bu hortum bir tıkanıklık oluşturmuş ise ya da doğru eğimle montaj edilmemişse, bunu kolaylıkla siz de düzeltebilirsiniz. Bazen de drenaj hortumunun uç kısmında bir su kabı kullanılıyorsa ve hortum ucu bu kabın içindeyken kap dolu olduğu için tıkanıklık oluşturuyorsa, temizleme yapmanız gerekir.

Kışın Klima Neden Su Akıtır?

Yazın genellikle soğutma nedeniyle ortamdaki nemin aktarılması vasıtasıyla dış ünitenin su akıtıyor olması, klima neden su akıtır sorusu için çok net bir cevap oluşturur. Fakat klima kışın da çalışırken su akıtma problemi gösterebilir. Bu durumda kışın klima neden su akıtır sorusu da akla gelebilecek sorulardan birisidir. Aslında kış mevsiminde klima ısıtma modunda çalışırken, hava sıcaklığına bağlı olarak özellikle 00C altında sıcaklıklarda cihaz donma problemi yaşanmaması için çalışma prensibini değiştirir. Bu nedenle sıcak hava ile içerisinde oluşabilecek buzu da çözdükçe dış üniteden su akıtır. Hatta klima kışın ısıtma modunda çalışırken, eğer dış üniteden su akmıyorsa, bir arıza olduğu dahi düşünülebilir.

Dış üniteden akan su normal olsa da eğer kışın klima neden su akıtır sorusu için yine iç ünitede bir su akıntısı ile karşılaşıyorsanız, aslında yine aynı sebeplerden dolayı iç ünitede bir akıntı yaşandığı ifade edilebilir. Yani klima gazı problemi, drenaj hortumu problemi veya fan gibi problemler kış mevsiminde de klima iç ünitesinin su akıtmasına neden olabilir. Kışın veya yazın klimanın iç ünitesinde beklenmedik bir su akıntısı ile karşılaştığınızda mutlaka tespit ve onarım için servis desteği almanız gerekir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.