Elektrikli ve elektronik cihazların tümünde olduğu gibi klimalarda da bir elektronik kart yer alır. Klimalarda bir beyin olarak da görülebilecek bu kart sorun çıkardığında, klima kart tamiri ihtiyacı da ortaya çıkar. Cihazlarda klima kart arızası genellikle elektrik problemleri nedeniyle ortaya çıkar. Bu durumda da klima kart tamiri nasıl yapılır için mutlak bir şekilde profesyonel bir servis hizmeti alınmasıyla kartın sökülmesi ve detaylı incelemeden geçirilerek onarılması gerektiği ifade edilebilir.

Klima Kart Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klimalarda genellikle klima kumandasından çalıştırma başlatılmasına rağmen klima işlevini yerine getirmiyor ve hatta sağlam bir kumanda ile komut verilmesine rağmen klima açılıp kapanmıyorsa, elektrik ve elektronik devreyi bozan bir arıza yaşanmıştır. Yine de klima kart arızası nasıl anlaşılır sorusu için mutlaka bir teknik servis incelemesi yapılarak, bu sorunun belirlenmesi gerekir.

Aslında birçok klima üzerinde yer alan LED ekran sayesinde klima kart arızaları konusunda bir kod ile karşılaştığınızda ve klimanın işlevini yerine getirmediğini fark ettiğinizde, bu kodun anlamını kullanıcı kılavuzu sayesinde öğrenebilirsiniz. Bazı kodlar net bir şekilde klima kart arızası yaşandığını ifade ederken, bu durumda da mutlaka servis hizmetleri alınması gerekir.

Klima Kartı Neden Bozulur?

Klima kartı bir klima sistemi içerisinde tek bir çeşit olarak yer almaz. Çünkü klima öncelikle iç ünite ve dış ünite olarak iki farklı bölümden oluşur. Klimanın iç ünitesinde yer alan elektronik kart ile dış ünite içerisinde yer alan kartlar birbirinden ayrı işlevlere sahiptir. Üstelik bu kartlarda arıza ve onarım kartın analog olmasına göre veya dijital olmasına göre yine birbirinden farklıdır. Genellikle analog kartlarda sorunun çözülmesi için devre şemaları incelenerek, kart kısımlarında tek tek test gerçekleştirir. Dijital kartlarda ise kart bilgisayar sistemine bağlanarak, kolay bir şekilde arıza ortaya çıkarılabilir.

Klimalar içerisinde yer alan kartlar normal klimalar, split klimalar, inverter klimalar gibi çeşitlerde de birbirinden farklılık gösterir. Hatta klima marka ve modeline göre de klima kartı arızası farklı olabilir. Örneğin, herhangi bir klima içerisinde devre kartındaki bir kondansatör arızası sadece elektrik tesisatındaki bir voltaj problemi nedeniyle de oluşabilir. Bazen de klimanın aşırı kirlenmesi ya da gaz eksikliği nedeniyle zorlanarak çalışması sonucunda klima kartında bir arıza oluşabilir.

Klimaya Reset Nasıl Atılır?

Bazen uzun süre kullanılmamış bazen de elektrik kesintileri sonrasında yeniden çalıştırılmak istenilen klimalar kumandadan veya cihaz butonlarından komut verilse de devreye girmeyebilir. Bu durumlarda bir kart arızası olduğu düşünülse de aslında ilk önce klimaya reset atma vasıtasıyla bir deneme gerçekleştirilebilir. Bu noktada da klimaya reset nasıl atılır sorusu için genellikle birçok klimada benzer şekilde bir yöntem kullanılır.

Resetleme işlemi için klimanın güç kaynağı kapatıldıktan yani elektrik bağlantısı kesildikten sonra en az yarım saat kadar bekleme yapılması doğru olacaktır. Ardından elektrik bağlantısı tekrar açılabilir ve iç ünite üzerinde bulunan sıfırlama düğmesine basılması ve 3 saniye beklenmesiyle klima resetleme işlemi tamamlanır. Eğer bu durum sonrasında klima yeniden çalışmaya başlarsa, bir kart arızası olmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.