Yaşam ve çalışma alanlarında soğutma gerçekleştirilmesi temeli ile temin edilen klimalar, kapalı bir ortamda daha ferah ve temiz bir havanın elde edilmesini sağlar. Yazın soğutma ve kış mevsiminde ısıtma gerçekleştiren bu cihazlar, iç ve dış üniteleri ile birbirleriyle bağlantılı şekilde çalışırlar. Ancak her elektrikli/elektronik alette olabileceği gibi bu cihazlarda da klima neden soğutmaz gibi sorular ile sıklıkla görülen problemler yer almaktadır.

Klimanın en temel işlevi olan soğutmayı gerçekleştirmemesinin arkasında birçok faktör yer alabilir. Özellikle sıcak bir yaz gününde klimanın çalışmaması gayet önemli bir problem ortaya çıkarırken, klima neden soğutmaz sorusu için de birçok farklı cevap vermek mümkündür. Örnek olarak ilk aşamada cihaz kumandası üzerinden bir kontrol sağlanarak, kumandanın verilen komutları cihaza aktarıp aktarmadığı yani pil veya kumanda arızası bulunup bulunmadığı kontrol edilebilir.

Klima neden soğutmuyor sorusu için bahsedilebilecek farklı nedenler arasında ise

 • Klimanın dış ünitesinde yani motor bölümünde bir klima kompresör arızası yer aldığı tahmin edilebilir. Bu açıdan öncelikle bir servis tarafından klima dış ünitesi incelenerek, kompresör bakım ve onarım ihtiyaçları giderilmelidir.
 • Klimanın gaz akışkan işlemini gerçekleştiren boru tesisatında bir delik, kaçak ya da ezilme bulunursa, klima gazı problemleri görülür. Bu durumda klimanın soğutma işlemini gerçekleştirmesi için ihtiyaç duyulan gaz tükendiğinden veya eksildiğinden dolayı soğutma aksamaya uğrar. Bu problemde mutlak bir şekilde öncelikle onarım sonrasında klimaya gaz basma işlemi ile problem giderilebilir.
 • Bazen klima fanlarında bir arıza yer aldığı için fan bakımının ve temizliğinin yapılması gerekebilir.
 • Klima gazının eksikliği problemlerinde de gaz ölçümlerinin gerçekleştirilmesi ve eğer eksikse gaz basımının yapılması sonrasında ya da fazla gaz bulunuyorsa gazın alınması durumunda çalışma devam edebilir.
 • Kullanıcı klima soğutmuyor problemi sonrasında öncelikle iç ve dış ünitede fan kontrollerini kendisi de gerçekleştirebilir. Çünkü kirlilik nedeniyle fan tıkanmış ve dönmüyor olabilir ya da fan pervaneleri kırılmış olabilir.
 • Bazen elektronik olarak klima kart arızası sorunu olduğu için klima soğutma yapmayabilir.
 • Bazen de klimanın iç sinyal kabloları ve devreleri arasında yaşanan kopukluklar soğutmayı engelleyebilir.

Klima Soğutmuyor İse Ne Yapılmalı?

Genellikle ev ve ofisler gibi noktalarda duvar tipi split klimalar kullanılır. Bahsedilen nedenler bu tip klimalarda soğutmanın aksamaya uğramasına neden olabilir ve yetkili bir servis çözümü profesyonel şekilde sunabilir. Ancak kullanıcı servis çağırmadan önce bazı denemeleri kendisi de gerçekleştirebilir. Örneğin, klima kumandası üzerinde mod kontrolü yaparak, klima modunun “KAR”  işaretiyle soğutmada bulunup bulunmadığını inceleyebilirsiniz.

Bazı durumlarda aşırı sıcaklık artışları ile ortam ısısı da arttığı için klimanın soğutma derecesi düşük ayarlandığından istenilen soğutma işlevi elde edilemeyebilir. Bu durumda örnek olarak iç ısıyı 26 0C ayarlamış iseniz, bu ısıyı 22 0C gibi bir değere düşürebilirsiniz. Ayrıca klimanın fan hızının çok düşük olması durumunda da fan seviyesini yükselterek, soğutmayı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bu gibi işlemleri yaptığınızda ortalama birkaç dakika sonrasında klima düzenli soğutma yapmaya başlayabilir. Eğer kullanıcın müdahalesi ile klima soğutma problemi giderilmesi mümkün olmuyorsa;

 • Klimanın hava girişi kontrol edilebilir.
 • Ortamdaki ısıtma oluşturabilen cihazlar gözden geçirilebilir.
 • Açık pencereler kapatılabilir.
 • Halen sonuç elde edilemiyorsa, servis çağırılabilir.

Klima Az Soğutuyor İse Ne Yapılmalı?

Bazen klima soğutma gerçekleştirse dahi yaşanan problemlerden birisi ise klima az soğutuyor problemdir. Yeterli soğutma elde edilemediğinde, genellikle

 • Klimanın iç ünite filtrelerinin kirli olması,
 • Klima hava akımı sağlayan kapaklarının kapalı olması,
 • Klimanın uzun süredir bakım işlemlerinin yapılmamış olması gibi faktörler ile karşılaşılmaktadır.

Klimanın çalıştırılması sırasında soğutma derecesinin mutlaka ortama uygun bir şekilde ayarlanması gerekir. Uzmanlar tarafından önerildiği kapsamda genellikle soğutma için 23 0C en uygun soğutma derecesi şeklinde kabul edilmektedir. Klimanın çalıştığı ortamda kapı ve pencerelerin açık olmaması da hem sağlıklı soğutma hem de ekonomik soğutma için önemlidir.

Bazı ortamlarda seçilmiş olan klima, ortamın boyutlarına göre yeterli kapasiteye sahip olmadığından dolayı da soğutma istenilen düzeyde olmayacaktır. Bu nedenle klima alırken uzman incelemesi ile birlikte doğru klima boyutunu belirlemeniz ve aynı zamanda klimanın montajını da doğru noktaya yapmanız gerekir. Tüm bunlara rağmen istenilen soğutma elde edilemiyorsa da klima performansının iyileştirilmesi için servis hizmetleri alınarak çözüm elde edilebilir.