Ev tipi duvar klimaları gibi örnek cihazların sıklıkla gösterdiği arızalar arasında fan problemleri yer alabilir. Çünkü bu tip klimalarda hem iç ünite içerisinde hem de dış ünitede fan bulunur. Kullanıcının birebir olarak karşılaşabileceği ve fark edebileceği arızalar arasında da iç ünite fanının çalışmaması problemi yer almaktadır.

İç Ünite Klima Fanı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kullanıcının birebir olarak takip edebileceği ve daha kolay fark edebileceği arızalardan birisi, iç ünite klima fanının çalışmamasıdır. Bu durum genellikle klimanın çalıştırılması sonrasında fanın dönme yapmadığının fark edilmesi ile anlaşılır. Dış ünite çoğu zaman kullanıcının fark etmeyeceği bir kısım olmak ile birlikte iç ünitede karşılaşılan fan dönmeme probleminde de arıza olup olmadığını anlamak için bazı noktalardan yararlanabilirsiniz.

Klima fanı dönmüyor probleminde; eğer klima soğuk modda çalışırken dönme gerçekleştiriyor ve sıcak modda çalışıyorken dönme gerçekleştirmiyorsa, bir arıza olup olmadığından bahsetmek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle iç ünite fan arızasını bulup bulunmadığını anlamak için öncelikle

  • Klimanın yaz modunda fan çalıştırıp çalıştırmadığını
  • Kış modunda çalıştırıp çalıştırmadığını
  • Yavaş ya da hızlı mı döndüğünü gözden geçirmek gerekir.

Eğer klima yaz modunda çalışırken iç ünite fanı dönmeye devam ediyorsa, bu durumda fan motorunun sağlam olduğunu ve fan pervanelerinde bir problem olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ancak klima kış moduna alındığında fan dönmüyor ise genellikle klima içerisinde bir gaz eksikliği bulunduğu veya klima gazının tamamen bitmiş olduğu gibi bir problem ile karşılaşmış olabilirsiniz. Çünkü soğutma yapması için sadece fanı kullanarak dahi çalışmayı sürdüren klima, ısıtma konumunda fanı döndürmüyorsa, içeriden ısıtılmış hava gelmediği için bu havayı yaymak amacı ile fan dönmemektedir. Yani klima fanının çalışmamasının arkasında klimanın soğutmayı ve ısıtmayı gerçekleştirmek için kompresör vasıtasıyla hava pompaladığı gaz miktarının tükendiği anlaşılabilir.

Normal çalışma koşullarında standart bir duvar tipi split klima modelinde klima sıcak modda çalıştırılırken örneğin 30 0C gibi bir ayarlama yapabilirsiniz. Bu ayarlama ile klimaya start verildiğinde yaklaşık 3 ile 5 dakika bir bekleme sonrasında fan devreye girer. Ancak bu normal bekleme süresinden sonrasında dahi fan dönmeye başlamıyorsa, klimanın bir gaz sorunu yaşadığı rahatlıkla anlaşılabilir. Ancak önemli bir nokta olarak günümüzdeki çok sık kullanılan inverter klima modellerinde eğer klimada gaz bulunmuyorsa, sadece sıcak modda değil soğuk modda da fan dönme gerçekleştirmez. Bu durumda klimanın marka ve modellerine bağlı olarak değişen hata kodları ile cihaz uyarı verecektir.

Eğer klima çalıştırdıktan sonra fan dönüyor fakat çok yavaş bir şekilde bu dönüşünü gerçekleştiriyorsa ve özellikle de sıcak modda bu yavaş dönme devam ediyorsa, yine fan arızası olduğunu anlamanız mümkündür. Bu durumda genellikle klima içerisinde bir gaz eksikliği yer aldığı veya boru sensörü arızası bulunduğu tespit edilebilir. Bu tip durumlarda klimayı onarmak için kullanıcı müdahalesi yapılamayacağından direkt olarak servis firmamıza başvurarak profesyonel müdahale gerçekleştirilmesini talep edebilirsiniz.

Fan Müşürü Arızası Nasıl Belli Olur?

Müşür, genellikle arabalarda bulunan ve algılayıcı yani gösterge olarak kullanılan sensör yapısını ifade eder. Araçlarda birçok farklı noktada bulunduğu gibi klima sistemi açısından da hararet müşürü yer alır ve radyatöre uzak bir noktada yer alırken, aracın soğuması için fan çalışması işlemini gerçekleştirmek açısından kullanılır. Bu sistem klima kullanımında özellikle dış ünitede görülen bir yapı ile benzer şekilde oluşturulmuştur. Fakat ev tipi split klimalarda oto klimalarında yer aldığı gibi fan müşürü yerine termostat vasıtasıyla dış ünitenin belirli bir çalışma süresinde ısınması ardından fan sayesinde soğutulması imkanı elde edilir.

Eğer ev tipi klimalarda dış ünite uzun süre çalıştıktan sonra fan devreye girerek motorun soğumasını sağlamazsa, aşırı ısınan motor arıza gösterebilir. Genel olarak kullanıcı periyodik temizlik gerçekleştirirken veya klima dış ünitesinden aşırı ses gelmeye başladığında bu durumun farkına varabilir. Klima dış ünitesinde fan çalışmama problemi ile karşılaşılıyorsa, mutlak bir şekilde profesyonel servis hizmeti alınarak bu arızanın giderilmesi gerekir.

Soğutucu Fan Neden Çalışmaz?

Klimalarda bulunan soğutucu fan iç ünite ve dış ünitede ayrı ayrı noktalarda bulunduğu için iç ünitede görülen arıza çeşitlerine bağlı olarak fanın mutlak bir şekilde profesyonel bir servis tarafından kontrol edilmesi gerekir. Eğer klima çalıştırıldıktan sonra iç ünite fanı devreye girmiyorsa, öncelikle servis tarafından klima gaz ölçümü gerçekleştirilir ve eksik olan gazın tamamlanmasını sağlanır. Eğer klimada bir gaz problemi bulunmuyorsa, boru sensörü değişimi yapılır.

Bazen bahsedilen iki işlemin yapılması durumunda da iç ünitede fan arızası giderilmediğinde elektronik kart devre arızalarının üzerinde durulabileceği gibi yaz modunda fan çalışma probleminin olup olmadığı üzerinde durulur. Eğer klima soğuk modda 18 0C gibi bir ısıda çalışırken fan yavaş bir dönüş gerçekleştiriyor ya da hiç dönmüyorsa, fan kapasitörü arızası, direkt olarak fan arızası veya elektronik kart arızası yer alabilir.

Dış Ünite Klima Fan Arızası Nasıl Anlaşılır?

Klimanın dış ünitesinde bulunan fan ise klima motorunun çalıştırılması sonrasında ortaya çıkan ısının giderilmesi ve motorun korunması için çok büyük bir öneme sahiptir. Bu anlamda klima ister kış modunda ister yaz modunda çalışsın, klima fanının mutlaka bir şekilde devreye girerek klima motorunu düzenli şekilde soğutması önemlidir. Genellikle klima yaz modunda çalıştığında 3 dakika sonrasında ve kış modunda çalıştığında biraz daha geç olarak dış ünite fanı da çalışmaya başlar.

Klimada dış ünite fanı arızası ile karşılaşıldığında, motor yanma gibi problemler gösterebileceği için bu durumda klima neredeyse tamamen çalışmayı durdurur. Eğer çalıştırıldıktan sonra takriben 3 dakika geçtiğinde klimada motor sesi duyulmuyor ve fan dönüş gerçekleştirmiyorsa, yine mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Çünkü bu durumda fanın dönmemesinin altında elektronik bir devre arızası, kart arızası, elektrik bağlantısı arızası gibi birçok farklı problem yer alabilir.