Yaşam ve çalışma alanlarında yıllar boyunca fonksiyonel yapıları ile kullanılan klimalar; ısıtma, soğutma ve hava temizleme işlevleri ile en önemli elektronik cihazlar arasında yer alırlar. Temel işlevlerini yerlerine getirmeleri açısından motor yani makine bölümünde de bir gaz vasıtasıyla basınç sistemi oluştururlar. Klima kompresörünün çalışmasını tamamlayan bu gaz, klima içerisinde bazen eksiklik gösterebilir hatta bitebilir.

Klima gazı bitmesi klimanın soğutma ve ısıtma işlevlerini yerine getirememesi sonucunu ortaya çıkarır. Genellikle klima gazının tükendiğinin anlaşılabilmesi için belirli noktalar üzerinde durulur ve bu noktalarda elde edilen işaretler sonuca ulaşılmasında yardımcı olur. Örnek olarak bir klima içerisinde gazın tükendiğini gösteren en önemli işaretlerden birisi klimada buzlanma görülmesidir.

Klima Gazı Bittiğinde Ne Olur?

Klima gazı genellikle klimanın içerisinde basınçlı bir sistem ile korunaklı bir yapıdadır. Yani normal koşullarda klima içerisinden herhangi bir noktadan dışarı çıkmaz ve dönüşümlü bir şekilde cihaz içerisinde kullanılmaya devam edilir. Ancak klimanın darbe alması, yıpranması, eskimesi veya yorulması gibi birçok farklı faktör nedeniyle cihaz içerisinden bu gaz bir noktada kaçak gerçekleştirebilir ve bunun sonucunda da cihaz içerisinde klima gazı tükenebilir.

Klima gazı tükendiğinde cihaz çalışma fonksiyonlarını yerine getiremeyecek duruma gelir. Çünkü klimanın dış ünite vasıtasıyla açık ortamdan aldığı havayı soğutması ve kompresör vasıtasıyla içeriye pompalaması için bu gaz önemli bir işlev gösterir. Çoğu zaman klima gazı tükenmesi durumunda dış ünitenin alt kısmındaki ince boru bölgesinde bir buzlanma görülür. Bu buzlanma klima gazının eksik olduğunu veya tamamen bittiğini işaret edebilir.

Alt kısımdaki klima gazı aktarın borusunda ortaya çıkan buzlanma veya karlanma bazen bir tıkanıklık nedeniyle ortaya çıkabilir. Bazen de bu borunun çatlaması ya da delinmesi gibi bir problem nedeniyle artık gaz aktarımı sağlanamadığı için buzlanma olabilir. Çoğu zaman bu problem klimanın ısıtma ve soğutma fonksiyonlarının çalışmaması ile sonuçlanır. Bu durumun altında genellikle klimanın haddinden fazla çalıştırılması ve çok fazla yorulması, bununla birlikte de bakımlarının düzenli olarak yapılmaması yer alır.

Yıpranmış ve çok fazla çalıştığı için artık bakım ihtiyacı bulunan klimalarda gazın cihazdan kaçışına neden olabilecek sonuçlar ortaya çıkabilir. Cihaz içerisinde gaz kaçağı veya gaz bitmesi gibi problemlerde mutlak bir şekilde profesyonel servislerden hizmet alınması gerekir. Çünkü bu sorun, kullanıcı tarafından çözülebilecek amatör bir problem olmamak ile birlikte her klimanın marka ve modeline göre mutlak şekilde uygun ölçüler ile klima gazı eksikliğinin tamamlanması ve gaz kaçağına neden olan problemin çözülmesi gerekir.

Klima Gazı Kaç Yıl Gider?

Normal koşullarda sadece yaz mevsimde, sadece kış mevsiminde ya da her iki mevsimde birden kullanılan klimalarda fabrika çıkışlı olarak klima gazı bulunmadan üretim gerçekleştirilir. Servis firmaları klimanın ilk montaj işleminin gerçekleştirilmesi veya farklı bir noktaya taşınması gibi işlemlerde klima iç ve dış ünite montajlarını tamamladıktan sonra klima dış ünitesi içerisine marka ve modeline uygun bir şekilde gerekli miktarda gaz dolumu gerçekleştirir.

Genel olarak klimanın özelliklerine bağlı bir şekilde ortalama 2 veya 3 yıl içerisinde klima gazının biteceğinden bahsedilebilir. Ancak bilindiği üzere neredeyse hiçbir kullanıcı çok uzun yıllar boyunca klimayı kullansa da ev tipi klima içerisinde gaz bitmesi gibi bir problem ile karşılaşmayabilir. Özellikle yıllık olarak yapılan klima bakımı işlemlerinde de klima içerisinde eksilmiş olan bu gaz basınçölçer vasıtasıyla belirlenir ve tamamlanarak klimanın yeniden sorunsuz çalışması sağlanır.

Ev Tipi Klima Gazı Ne Kadar Sürede Biter?

Genel koşullarda ev tipi split klimalar veya diğer ev tipi klimalarda birkaç senelik bir süre içerisinde klima gazının tükenmesi gerekir. Ancak bahsedildiği şekilde yıllık bakımlar ve yıl içerisinde gereken kontroller düzenli şekilde gerçekleştirildiğinde her sene klima gazı eksiklikleri tamamlanır. Sonrasında çok uzun yıllar boyunca klima performansı düşüş göstermeden çok sık dahi kullanılarak problemsiz iklimlendirme elde edilebilir.

Klima Gaz Kontrolü Nasıl Yapılır?

Evinizde veya işletmelerinizde kullandığınız klimalarda genellikle kullanıcı olarak cihaz içerisindeki gaz miktarını ölçme imkanınız bulunmamaktadır. Ancak klimanın çalışmasında bazı noktaları takip ederek klima gazının azaldığını veya bittiğini tahmin etmeniz mümkündür. Bu açıdan özellikle soğuk modda klima çalışması gerçekleştirilirken klimanın yeterince soğutmaması, soğuk üflememesi, iç ünitede donma yaşanması, su akıntısı olması veya dış ünitede donma yaşanması gibi ayrıntılar gaz kontrolü yapabilmenize yardımcı olur.

Profesyonel anlamda klima gaz kontrolü gerçekleştirilmesi için servis firmaları basınçölçer cihazlar vasıtasıyla cihazın gaz ölçümünü gerçekleştirir. Ev tipi klimalar içerisinde klimaların marka ve modellerine bağlı olarak değişen kodlara sahip gaz çeşitleri kullanılır. Örnek olarak bazı markalar R32 gaz kullanırken, bazı markalar ise R410 gaz çeşidiyle klimalarda dolum gerçekleştirmiştir. Servis firmaları bu bilgiyi klimanın marka ve modeline uygun bir şekilde bildiği için klimada yeterli gaz miktarı değerlerinin bulunup bulunmadığını basınçölçer vasıtasıyla belirler.

Klima Gaz Dolumu Nasıl Yapılır?

Belirlenen ayrıntılar ile birlikte klima gazı eksikliği veya tükenmesi problemi yer alıyorsa, teknik servis ekiplerimiz klima gazı dolum cihazı kullanımı vasıtasıyla marka ve model bilgilerine göre en doğru gaz çeşidiyle dolum gerçekleştirir. Klima gazının tamamen doldurulması işlemi, klimanın boyutuna ve türüne bağlı olarak farklı sürelerde tamamlanabilir. Yapılan işlemin çok hassas bir şekilde tamamlanması ve klimanın sorunlu çalışmaması için gereğinden fazla gaz dolumu yapılmaması da gerekir.

Klima Gaz Dolumu Ne Kadar?

Klimalarda BTU değerleri, marka, model ve klima türü değişim gösterebileceği için içerisinde bulunacak gaz çeşidi ve miktarı da değişim gösterir. Bu açıdan servis ekiplerimiz öncelikle evinizde ya da işletmenizde kullandığınız klima içerisinde ihtiyaç duyulan gaz miktarını, türünü ve verilecek hizmetin boyutunu belirler. Buna bağlı olarak güncel klima gazı ürün fiyatlarından yararlanarak hizmet bedellerinin eklenmesi ile talep edilecek ücret ekonomik şekilde belirlenir.