Evler ve iş yerlerinde iklimlendirme sağlayabilmek için temin edilecek klimalarda alım işlemlerinin asla rastgele yapılmaması gerekir. Çünkü kullanıcı bütçesi düşünülerek, hem tasarruflu çalışan hem işlevleri yeterli olan hem de uzun ömürlü bir cihaz alabilmek önemlidir. Bu nedenle cihaz seçimleri yaparken klima alırken nelere dikkat edilmeli başlığı üzerinde durularak, önemli tavsiyelere göz gezdirmek fayda sağlayabilir.

En İyi Klima Markaları

Bir dayanıklı tüketim malzemesi olan klimalar, günümüzde kısmen beyaz eşya sınıfında da sayılır ve bu nedenle birçok önemli marka tarafından üretim gerçekleştirilir. Yerli veya yabancı markalar üretimlerini gerçekleştirirken de bütçe, kullanıcı tipi, iklimlendirme ihtiyacı ve aranan özelliklere göre değişen klima modelleri ortaya çıkarır. Türkiye’de örnek olarak yerli markalar veya yabancı markalar arasından seçim yapılarak, istediğiniz tasarımda, istediğiniz özelliklere sahip ve bütçenize en uygun klima tipini belirleyebilirsiniz.

Klima Neye Göre Alınır?

Klima alınırken göz önünde bulundurulabilecek birçok farklı kıstas yer alır. Yani klima alırken nelere dikkat edilmeli sorusunda birden fazla nokta üzerinde durulabilir. Örneğin, öncelikle kullanım alanına göre klima çeşitleri göz önünde bulundurularak, doğru seçim yapılması mümkündür. Çünkü farklı klima çeşitleri farklı kullanım alanları için ideal seçenekler oluşturur. Ayrı ayrı incelemek gerekirse;

 • Split klimalar genellikle modern ev hayatı için en fazla seçilen düşük ses desibeline sahip ve her ev için farklı boyutlarda ki iç/dış ünite ayrı ayrı çalışan klimalardır.
 • Duvar tipi multi split klimalar ise tek bir dış ünite ile farklı sayıda iç ünitenin bir arada çalışabilmesi için daha kompleks şekilde kullanılır.
 • Tavan tipi kaset klimalar ise genellikle okullar veya hastaneler gibi büyük salonlu ortamlarda görülür.
 • Salon tipi klimalar yüksek kapasiteleri ile çoğu zaman restoranlar, konferans salonları veya camiler gibi alanlarda görülür.
 • Portatif klimalar ise mobil yapılarıyla tek üniteden oluşur ve genellikle istediğiniz yere taşıyarak kullanılabilir.
 • Pencere tipi klimalar ise ev veya ofisteki bir pencereye montaj edilerek, alan tasarrufuyla kullanılırken, giderek popülerliğini de yitirmektedir.

Görüldüğü üzere klima neye göre alınır sorusu için öncelikle klima modellerini göz önünde bulundurarak, sonrasında farklı kriterler ile seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, klima alırken en önemli nokta BTU hesaplamasının yapılabilmesidir. Bu noktada da uzmanlar tarafından her coğrafi bölge için bir BTU hesaplama katsayısı belirlenmiştir.

 • Doğu Anadolu Bölgesi 308
 • İç Anadolu Bölgesi 346
 • Karadeniz ve Marmara Bölgesi 385
 • Ege Bölgesi 423
 • Akdeniz Bölgesi 445
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi 462

Sonrasında hesaplama için

Soğutma Gerekliliği = Coğrafi katsayı x Kullanım Alanı ölçüsü

Formülü kullanılır. Yani bu çerçevede örnek olarak 25 metrekare Ege bölgesinde bir salon için 25×423=10575 BTU sonucu çıkacaktır. Bu durumda da ortalama 9000-12000 BTU arası bir klima seçilebilir.

Doğru hesaplamalar ile ve doğru klima tipi ile seçiminizi gerçekleştirdikten sonra markalar arasında inceleme yaparak, enerji sınıfı ayrıntısı üzerinde durabilirsiniz. Özellikle A sınıfı veya A+ hatta A++ gibi modeller seçebilirsiniz. Sonrasında almak istediğiniz klimanın kaç desibel ses çıkardığını göz önünde bulundurarak, en sessiz klimayı seçebilirsiniz.

Klima alırken nelere dikkat edilmeli konusunda son noktalar olarak klimadaki ek fonksiyonları gözden geçirebilirsiniz. Toz filtreli bir klima avantaj sağlarken, iyonizer teknolojili klimalar ise daha sağlıklı ve ferah bir hava sunabilmektedir. Bazı klimalar akıllı evler ile uyumlu olduğu için çok daha rahat bir çalışma sistemi sağlarken, inverter klimalar ise çift yönlü hava sistemi ile hem ekonomik hem de çok küçük boyutlarda dahi rahatlıkla soğutma yapabilen klimalardır. Tüm bunların yanında da elbette ki hem marka hem de özellikler açısından bütçenize en uygun klimayı seçmeniz doğru olacaktır.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.