Türkiye’nin sıcak iklim kuşağında bulunması ile birlikte klimalar, özellikle yaz aylarında soğutma için çok sık kullanılan cihazlardır. Bununla birlikte bazı ev ve işletme sahipleri kış aylarında da ısıtma için klima kullanmayı tercih etmektedir. Bu anlamda da özellikle Türkiye’de elektrik kW/s ücretleri hesaba katıldığında, tasarruflu bir klima kullanmak için inverter klima çok sık tercih edilmektedir. İşte bu noktada inverter klima nedir sorusunun cevabını merak edebilirsiniz.

Günümüzde inverter klima, klima satın almak ve kullanmak isteyen kişilerin en çok ilgisini çeken teknolojilerden birisidir. Klimada inverter yapısının bulunması, kompresör hızının ayarlanması vasıtasıyla soğutucu gaz akışı hızında da daha güçlü bir kontrol sağlanmasını mümkün hale getirmektedir. Bu durum standart bir split klimanın sabit bir şekilde çalışmasında tükettiği enerjiden ziyade inverter klimaların akım ve güç tüketim tasarrufu oluşturmasını sağlamaktadır.

İnverter Klima İle Normal Klima Arasındaki Fark Nedir?

İnverter klima sistemlerinde sıcaklık kontrolü çok hassas bir şekilde sağlanır. Örneğin, yaz ayında bir oturma odasının 23 0C olması istendiğinde bu sıcaklığa erişildiğinde, klima sıcaklık dalgalanmaları açısından kendi kapasitesini ayarlar. Bu sayede oda belirtilen sıcaklıkta uzun bir süre kalır ve dalgalanmalar olmadan klima çalışmaya devam eder. Bu çalışma sistemi inverter klimaların ne kadar farklı olduğunu net bir şekilde gösterebilmektedir.

İnverter klima ile normal klima arasındaki fark nedir sorusu için inverter cihazların ortamdaki sıcaklığı sabit tuttuğu, oysa normal klimaların çalışması sırasında kompresör durması ve tekrar çalışması arasında bir sıcaklık farkı yer aldığı rahatlıkla görülebilir, cevabı verilebilir. Yani inverter klima çok konforlu bir sıcaklık kontrolü sağlarken, çalıştığı andan itibaren maksimum güç ile kısa sürede ortamı soğutur ve sabit bir sıcaklığın elde edilmesini sağlar. Normal klimalar bu işlemi yapmak için sürekli bir şekilde güç iniş/çıkışı yaptıkları sırada daha fazla elektrik sarf ederken, inverter klima daha ekonomik bir sonuç ortaya koyar.

İnverter Klima İyi Midir?

İlk noktada inverter klima nedir sorusu için verilen cevap ile birlikte bu klimaların tasarruflu bir çalışma yöntemi ortaya koyduğu anlaşılabilir. Bu durumda da inverter klima iyi midir sorusu için inverter cihazların çok daha avantajlı ve tasarruflu olduğundan bahsedilebilir. Aslında daha kapsamlı bakılırsa, inverter klima avantajları arasında;

  • Enerji tasarruflu bir şekilde çalışmaları,
  • Daha uzun ömürlü bir çalışma imkanı sunmaları,
  • Çevre dostu bir yapıları bulunmaları,
  • Klima iklimlendirmesinden dolayı yaşanan hastalıkları ortadan kaldırmaları,
  • Otomatik akım kontrolü sağlayarak tasarruf oluşturmaları,
  • Büyük mekanlarda konforlu ve ideal iklimlendirme sağlamaları,
  • Soğutma ve ısıtmayı hızlı şekilde yapmaları,
  • Akıllı kullanım için daha uyumlu olmaları,
  • Bakım ve onarım ücretlerinin düşük olması gibi noktalar yer alır.

İnverter Klima Nasıl Ekonomik Kullanılır?

İnverter klimaların temel olarak ekonomik cihazlar olduğundan bahsedilse de yine de inverter klima nasıl ekonomik kullanılır sorusunun cevabı da merak edilebilir. Bu açıdan klimanızın montajının mutlaka doğru yere yapılmış olması gerekir. Bu noktada da klima servisi montaj sırasında klimayı en verimli olacağı yere montaj etmelidir. Seçilen klima kullanılacağı ortam için mutlaka uyumlu olmalı yani BTU kapasitesi ne düşük ne de fazla olmalıdır.

İnverter klima verimli kullanımı için ortamda elektronik termostat ile sıcaklık kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle soğutma modunda aynı ortamda farklı elektrikli aletlerle kullanılmadığında, daha az ısı çıkışı olacağı için soğutma daha verimli olur. Klima filtrelerinin düzenli şekilde temizlenmesi, klima bakımının düzenli şekilde yaptırılması ve ortam izolasyonunun iyi yapılması ile inverter klima çok sağlıklı bir iklimlendirme oluşturarak tasarruf sağlayabilir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.