Yaşam ve çalışma alanlarında istenilen ısı değerleri ile havalandırma oluşturan klimaların tüm cihazlar gibi düzenli bakımdan geçirilmesi gerekir. Bu aşamada da klimanın bir iç ünite ve bir adet de dış üniteden oluştuğu hesaba katılmalıdır. Bu noktada özellikle klima dış ünite temizliği üzerinde durarak ilerleyebiliriz. Bu temizlik profesyonel ayrıntılar ile gerçekleştirilmesi gereken ve birçok noktaya dikkat edilmesi gereken bir işlemdir.

Klima dış ünitesi temizliği gerçekleştirilmesi için kullanıcı kendi tecrübesinden yararlanabileceği gibi çok daha doğru bir şekilde profesyonel bir servisten destek alabilir. Çünkü dış ünite içerisinde birçok farklı elektrikli, elektronik ve mekanik ayrıntı yer alacağı için profesyonel bir servis sorunsuz bir dış temizlik sağlayabilir. Bu temizliğin yapılmasında da belirli aşamalar takip edilerek, en doğru sonuç elde edilebilir.

Klima dış ünite temizliği yapılırken takip edilecek adımlar incelenirse;

  • Öncelikle dış ünite paneli nemli bir bez ile temizlendikten sonra panelin açılması sağlanır. Panelin iç kısmı da temizlenerek, ünitenin iç bölümündeki temizlik işlemlerine başlanır.
  • Temiz ve yumuşak bir fırça vasıtasıyla ünite içerisindeki fanın temizliği gerçekleştirilir ve yine aynı fırça kullanılarak fan motorunun temizliği işlemi de yapılır.
  • Dış ünite içerisinde bir adet kart kutusu ve içinde bir elektronik kart yer alırken, fırça vasıtasıyla bu bölümün temizliği de yapılır.
  • Dış ünite içerisinde en önemli kısım motor kısmı olduğu için motorun bulunduğu yatak ve dönüşünü sağlayan rulmanların yağlanması gerekir.
  • Sonrasında serpantin lamellerinin temizlenmesi, taranması ve bu bölümde basınçlı suyla ilaçlı temizlik yapılması işlemi takip edilir.
  • Kompresörün yerinde sağlam bir şekilde çalışmaya devam etmesi için ayak kontrolleri yapılır, elektrik panosunun temizliği gerçekleştirilir ve sonrasında kalan tüm parçalar teker teker kontrol edilerek temizlenir.
  • Profesyonel bir servis klima dış ünite temizliği sırasında tespit ettiği parça arızalarını ve değişmesi gereken parçaları mutlaka kullanıcıya bildirir. Bazı parçalar onarılabilir, bazı parçalar ise ekstra bir ücret ile değiştirilerek dış ünite temizliği tamamlanır.

Klima Dış Ünite Temizlenmezse Ne Olur?

Tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi klima dış ünite temizliği de periyodik bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu temizlik düzenli bir şekilde yapılmadığında; fan kirliliği, filtre kirliliği, serpantin kirliliği, gaz eksilmesi veya kompresörün yıpranması gibi birçok farklı ayrıntı dış ünite içerisindeki çalışma sisteminin bozulmasına neden olur. Bunun sonucunda ısıtma/soğutma işlemlerinin sağlığını yitirmesi, klimanın mevsimsel problemler göstermesi ve koku ortaya çıkması gibi birçok sorun ile karşılaşılabilir.

Klima Temizleme Ücreti Ne Kadar?

Öncelikli olarak ana noktada klima dış ünite temizliği ve bununla birlikte iç ünite temizliği dahil edilerek, bir klimanın eksiksiz bir şekilde temizlikten geçirilmesi için öncelikle servisin klima incelemesi yapması gerekir. Çünkü kullanılan klimanın boyutu, markası, türü ve modeli gibi birçok ayrıntıya göre temizlikte ek noktalar gerekebilir. Ancak genel olarak split klima türlerinde klima temizleme ücreti çoğu zaman standart ücretler ile kullanıcı açısından ekonomik bir şekilde belirlenir.