Evlerin ve işletmelerin vazgeçilmez teknolojik ürünlerinden biri olan klimalar, çoğu zaman düzenli çalışma ile birlikte yıpranma ve arıza gösterme potansiyeline sahiptir. Örneğin, bu problemler arasında klima çok sesli çalışıyor gibi sıklıkla görülen bir sorun yer almaktadır. Yine örnek olarak, gün içerisinde soğutma için klimayı çalıştırdığınızda, bazen iç üniteden hafif bir tıkırtı sesi gelebilir. Ünitenin ön kapağı düzgün kapanmadığı için iki eliniz ile kapağı hafifçe bastırdığınızda, tam kapanırsa; pratik bir çözüm dahi elde edilebilir.

Klima Sesi Nasıl Azaltılır?

Genellikle klima gürültüsü hafif tonda olduğunda, çalışma ortamında veya yaşam ortamında çok rahatsız edici bir durum değildir. Çoğu zamanda bahsedildiği şekilde kapağın tam oturmaması veya tırnaklardan birinin kırılmış olması ses nedeni olabilir. Tırnak kırılması yaşanan köşenin hafif bir bant ile tutturulması dahi klima sesi nasıl azaltılır sorusuna çözüm olarak önerilebilir.

Klimanın gürültülü çalışması problemi arkasında birçok farklı neden bulunabilir. Bazen klima bulunduğu çerçevede hafif bir oynama göstermiş ise alt kısmında oluşan boşluklara bir kağıt sıkıştırılması dahi klima sesi azaltma için çözüm sağlayabilir. Genellikle ilk alındığı dönemde özel olarak bir klimanın kaç desibel ses oranıyla çalıştığı zaten ifade edilir. Bu sayede de ses desibel oranı düşük bir klima satın aldıysanız, beklenmeyen bir gürültünün farklı nedenleri arasında birçok ayrıntı bulunabilir.

Bazen klimanın kullanımı sırasında fan ayarının veya mod ayarının yanlış yapılması da gürültü nedeni olabilir. Bu durumda klima kumandası üzerinde öncelikle kumandanın açılması, sonrasında mod ayarlarında klimanın fan hızı ayarının düzenlenmesi gerekir. Çünkü örnek olarak klima soğutma için çalıştırılırken, çok yüksek bir fan hızına alınmış ise iç ünitedeki fan aşırı hızlı devir ettiği için bu durum bir gürültü ortaya çıkarır. Ancak klima düşük fan devrinde çalışırken dahi istenilen soğutma veya ısıtma işlemi gerçekleştirebilir.

Split Klimalar Neden Sesli Çalışır?

Klima denildiğinde en standart olarak bugün evlerde, işletmelerde ve mağazalarda kullanılan split klimalar akla gelir. Kullanım ortamındaki bir duvara sabitlenmiş olan iç ünitesiyle dışarıda bulunan dış ünitesinin birbirine bağlantılı olarak çalışması ile bu cihazlar ısıtma, soğutma ve hava temizleme işlemleri gerçekleştirir. Normal çalışma sistemi içerisinde bazen çalışma sesinin artması sonrasında split klimalar neden sesli çalışır sorusu yöneltilebilir.

Split klimaların gürültülü bir şekilde çalışmaya başlamasının nedenleri arasında;

  • İç ünite veya dış ünitenin yanlış montaj edilmesi,
  • İç ünite veya dış ünite kapaklarındaki arızalar,
  • Klima ünitelerindeki fan balans yani denge ayarlarının bozulması,
  • Dış ünitenin zeminde yer alması sırasında altında bir takoz lastiği bulunmaması,
  • Klima için ünitesinin fan ve diğer parçalarının toz nedeniyle aşırı kirlenmesi bulunabilir.

Split klimalar için sayılan bu nedenlerin giderilmesi için profesyonel teknik servislerin olaya müdahale etmesi ve klimanın düzenli bakımlarının aksatılmaması gerekir.

Kanallı Klimalar Neden Sesli Çalışır?

Bir kanal sistemine bağlı olan klima üniteleri ile hava dağılımını sağlayan menfezler sayesinde farklı bölümlere iklimlendirme gerçekleştiren sistemler kanallı klima olarak bilinir. Bu sistemlerde genellikle dış ünite açık ve yüksek bir alana ve iç ünite ise tavan arası boşluklarına gizli bir şekilde yerleştirilmiştir. Eğer kanallı klimalar neden sesli çalışır sorusu için iç ünite üzerinden ilerlemek gerekirse, fan modunda çalışmasıyla ses çıkarabileceğinden bahsedilebilir.

Kanallı klimalarda pervane ve motor ayrı çalışma sistemine sahip olabilir ve bağlantıyı sağlayan kayış ya da kasnak deforme oluşturmuşsa da cihaz ses yapabilir. Soğutmada yaşanmayan ses ısıtmada yaşanıyorsa, gaz tesisatı ile ilgili bir problem yer alabilir. Eğer dışarıdan gelen bir ses ile karşılaşırsanız, genellikle dış ünite borularının birbirine değmesi ve pervane problemleri nedeni ile ses oluşabilir. Hatta dış ünitede gaz yetersizliği, kompresör aşınması ya da kirlilik ses nedeni olabilir.

Paket Tipi Klimalar Neden Sesli Çalışır?

Dış ve iç üniteyi bir arada bulunduran paket tipi klimalarda fan modunda ses çıkması durumunda kirlilik veya pervane arızası nedeniyle problem yaşanıyor olabilir. Ayrıca paket tipi klimalar neden sesli çalışır sorusu için iç ünitede pervane arızası, motor arızası, kayış deformasyonu, vakum arızaları veya dış ünite kompresör deformasyonu gibi problemlerden bahsetmek mümkündür. Her iki ünite bir arada yer aldığı için bu tip cihazlarda kolaylıkla inceleme yapılabilir ve çözüm daha kolay elde edilebilir.

VRF Klimalar Neden Sesli Çalışır?

Tek bir dış ünite üzerinden birden fazla iç ünitenin kontrolünü sağlayan ve avantajlı kullanım imkanı oluşturan VRF klimalar, genellikle kalabalık ofisler ve kurumlarda tercih edilir. Bu klima sistemlerinde bazen sadece tek bir iç ünite fan arızası ya da kirlilik nedeniyle gürültü ortaya çıkarabilir. Ancak VRF klimalar neden sesli çalışır sorusunda eğer gürültü dış ünite kaynaklı bir şekilde görülüyorsa, tek bir noktada yaşanan gürültü olacaktır.

VRF klima iç ünitesinde pervane, kapak veya fan arızaları bulunabildiği gibi dış ünitede motor arızası, balans arızası ya da montaj arızası bulunabilir. Bazen dış ünite kompresörü arıza göstermiş olabilir bazen de gaz eksikliği ya da bitmesi problemi görülebilir. Hatta dış ünitenin nakliyesi sırasında bir problem yaşanmış ya da yerleşiminin yapılmasında dikkatli davranılmamış da olunabilir.