Klimalar, elektronik yapıları ile iklimlendirme için kullanılırken, belirli bir kullanım ömrüne sahip oldukları için arıza gösterme ihtimalleri her zaman yer alır. Bazen ısıtma/soğutma sisteminde bir arıza bazen elektrik arızası bazen de klima ışığı yanıp sönüyor tarzında teknik bir arıza ile karşılaşılabilir.

Genellikle klima üzerinde bir sinyal tarzında ışık yanıp sönmesi durumu, klimada bir arıza bulunduğunu ifade etmek için ortaya çıkar. Bu durumda da birkaç basit inceleme yapılarak, klimada bir hatanın bulunup bulunmadığı gözden geçirilebilir. Eğer gözle görülür anlaşılır bir durum bulunmuyorsa, en kısa sürede teknik servis desteği alınarak klimada bulunan problem çözülebilir.

Klima Çalışırken Kırmızı Işık Neden Yanar?

Eğer klima ışığı yanıp sönüyor problemi ile karşılaşıyorsanız, öncelikle bu problemin nedenleri üzerinde durulabilir. Örneğin, bazen ortam sıcaklığı aşırı yükselmiş olduğundan dolayı klima bir sinyal vererek, ışık yanıp sönme tepkisi gösterir. Bazen görülebilecek nedenler arasında ise

  • Klimanın devre kartında bir problem yaşanması,
  • Düşük dış ortam ısısı nedeniyle klimanın buzlanma yapması,
  • Klima kompresörünün buzlanmayı çözmek için çalıştığı süreçte kesinti oluşturması ve bu durumda sinyal vermesi,
  • Klima devrelerinde gevşek bir bağlantı yer alması nedeniyle klimanın uyarı vermesi nedenleri bulunabilir.

Bu nedenler arasında görülebildiği üzere klima çalışırken dış ortam ısısı, elektronik devre arızası veya bağlantı arızası nedeniyle bir problem olduğunu veya geçici bir sorun yaşandığını ifade etmek için kırmızı ışık yakarak bazen çalışmayı dahi durdurabilir. Bazı durumlarda bu ışığın yanması, klimanın rutin bir işlemi olurken, bazı durumlarda bu ışığın yanıp sönmesi veya sabit bir şekilde yanması sonrasında artık onarım işlemi gerekir.

Klima Kendi Kendine Neden Kapanır?

Bazen klimanın çalışması sırasında yaşanan problemler nedeniyle kırmızı ışığın yanıp sönmesi veya sabit olarak yanmaya başlaması ile karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda özellikle klima belirli bir süre buzlanmayı çözmek veya kendi içerisindeki devre arızaları nedeniyle sorunları durdurabilmek için kendini kapatır.

Bu gibi durumlarda öncelikle klimanızın kullanım kılavuzu incelenerek ekranda yazan hata kodu ve ışık yanıp sönme tarzına göre problemin ne olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü bazen kısa bir süre sonrasında klima düzelerek çalışmaya devam edebilir. Ancak problem sürekli bir hale geliyorsa ve klima artık çalışmama problemi gösteriyorsa, mutlaka servis hizmetlerine başvurmak gerekir.