Soğutma ve ısıtma tarzında iki değişen iklimlendirme işlevini gerçekleştirebilen klimalar, her mevsim yoğun bir şekilde kullanılan cihazlardır. Öyle ki bazı ev ve iş yerlerinde neredeyse kombi veya buzdolabı gibi gün boyunca çalıştırılan cihazlar olmaktadır. Bu nedenle beklenmedik bir şekilde veya net belirtiler ile klimalarda arızalar ortaya çıkabilir. Kullanıcı olarak siz de bu durumda klima arızaları nelerdir sorusunun yanıtını arayabilirsiniz.

Klima arızaları bir teknik servis tarafından çözülebilecek veya kullanıcı tarafından giderilebilecek arızalar olarak ikiye ayrılır. Örneğin, klimanın kışın soğuk hava üflemesi durumunda genellikle ısıtma moduna geçilmemiş olması problemi görülmektedir. Bazen klima filtresi uzun süre temizlenmediği için klimadan koku gelebilir ve sağlıklı iklimlendirme yapmayabilir. Bu gibi problemler ve klimanın genel temizliği kullanıcı tarafından gerçekleştirilebilir.

Klima arızaları içerisinde teknik servis tarafından giderilebilecek arızalar ise çok geniş bir liste oluşturur. Bu arızalar arasında;

  • Klimanın elektrik ve elektronik devreleri nedeniyle çalışma yapmaması,
  • Klima gaz kaçağı veya gaz eksilmesi nedeniyle soğutma/ısıtma yapmaması,
  • Klima kompresör, röle, fan veya kondansatör arızaları bulunması,
  • Klima elektrik devresinde sigorta atma problemi bulunması,
  • Klimadan gaz kokusu gelmesi,
  • Klima motorunun çalışmaması gibi sorunlar bulunabilir.

Klima Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kullanıcı klimanın sağlıklı çalışmadığını yani arızalı durumda olduğunu bazı noktalar sayesinde anlayabilir. Örneğin, klima arızası nasıl anlaşılır sorusu için eğer doğru ayar ve modda çalıştırılmasına rağmen klima ısıtma/soğutma yapmıyorsa, bir arıza olduğu anlaşılabilir. Farklı bir örnek olarak klima dış ünitesi iklimlendirme nedeni ile yoğuşma ya da dışarıya vermek istediği nem için su damlatır. Ancak klima iç ünitesi, tıpkı dış ünite gibi su sızdırıyorsa, klimada bir arıza olduğu anlaşılabilir.

Klima arızalarının anlaşılması için aslında her arızada belirli işaretler yer alır. Örneğin, sağlam bir kumanda ile klimayı çalıştırmak istediğinizde, klima başlamıyorsa; elektrik, elektronik ve ana kart problemleriyle karşılaşılmış olabilir. Eğer klima normal bir şekilde çalışmaya başlatıldıktan sonra üfleme yapsa dahi soğutma ya da ısıtma gerçekleştirmiyorsa, klima gazında bir eksiklik olabilir. Yine örnek olarak klima çalıştıktan sonra birden duruyorsa, bazen filtre ve serpantin kirliliği bazen de kompresör sorunları klimanın arızalanmasına neden olabilir.

Klima Neden Kısa Devre Yapar?

Klima elektrik bağlantısı ile çalışan bir cihazdır ve bu nedenle içerisinde hem elektrikli hem de elektronik devreler yer alır. Bu anlamda bazen klimanın çalışması sırasında bir kısa devre oluşabilir. Bu durum hem klimanın içyapısında hem tesisat bağlantılarında hem de yapıdaki diğer elektrik tesisatı bağlantılarında problemlere yol açabilir.

Klima içerisindeki elektrik kablo bağlantıları veya devreler arasındaki kablolarda bir kısa devre olduğu için ya da kablolar montaj edildikleri yerden çıkmış olduğundan bu tür bir problem yaşanabilir. Bazen de klimanın kompresör sargısında bir problem yer alıyorsa ya da fan motoru sargısı problemli ise bir kısa devre problemi ile karşılaşmanız mümkündür.

Bu tür problemler klimanın çok daha ağır hasarlar göstermesine neden olabilir. Eğer klima kısa devre yapıyor ve açılıp kapanıyorsa, bu durumda üst üste klimayı tekrardan çalıştırmayı denemeniz doğru olmayacaktır. Yapılması gereken en doğru işlem, klima arızasının belirlenip giderilmesi için profesyonel bir servis hizmeti almak olacaktır.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.