Sıcak yaz günlerinde serinlemenin en pratik ve en keyifli yollarından birisi, her ortamda klimalardan yararlanmaktır. Araba kullanırken, alışveriş ederken veya sıcak günlerde kendinizi kapalı bir ortama atmak istediğinizde mutlaka klimanın olmasına dikkat edersiniz. Evinizde veya ofisinizde de gün boyunca serinlemek için klimalardan yararlanırken, bazen bu cihazlarda farklı problemler ile de karşılaşabilirsiniz. Örneğin, klimanın teknik olarak üfleme yapması yani fanının çalışması fakat soğutmayı yapmaması problemi görülebilir.

Klima üflüyor ama soğutmuyor problemi, bazen çok basit bazen de karmaşık bir teknik yapıya sahiptir. Çünkü bu tip bir arızanın arkasında bulunan nedenin mutlak bir şekilde teknik olarak incelenmesi ve sonrasında bu nedene bağlı olarak çözümün ortaya koyulması gerekir. Problem bazen kullanıcı hatası kaynaklı, bazen klima ayarlamalarında yapılan bir yanlışlık kaynaklı ve bazen de büyük bir arıza kaynaklı olabilir.

Klima Çalışıyor Ama Soğutmuyor Neden?

Normal koşullarda klimanın soğutma modunda çalışması için öncelikle açma/kapama tuşu ile aktif hale getirilmesi ve sonrasında mod menüsünden klimada soğutma moduna geçiş yapılması gerekir. Günümüz yeni nesil klimalarında kumanda üzerinde yer alan “KAR” ya da “COOL” yazan sembol, soğutma modunu ifade eder. Bu moda geçiş yapıldıktan sonra kumanda üzerinde derece ayarlamasıyla soğutma derecesinin belirlenmesi ve sonrasında da fan düğmesiyle fan hızının ayarlanması gerekir.

Belirtilen ayarlamalar gerçekleştirildikten sonra arızası bulunmayan her klima standart olarak ilk çalışmada ortalama 3-5 dakika sonrasında ortamı hızlı bir şekilde soğutmaya başlar. Yani bu durumda ilk aşamada klima çalışmaya başlayabilir ve hatta fan üfleme yapmaya başlayabilir. Fakat soğutma hemen başlamayabilir. Bu durum özellikle uzun bir süre kullanılmamış veya ilk defa kullanılan cihazlar için gayet normaldir. Fakat yaşadığınız problem 3-5 dakikalık bir süre sonrasında halen aynı şekilde devam ediyor yani klima halen ortam soğutma yapmıyorsa, öncelikle bazı kontrolleri gerçekleştirmeniz gerekir.

Kullanıcı Kaynaklı Klima Soğutmama Nedenleri

Klimanın üfleme yapmasına yani çalışmasına rağmen soğutma gerçekleştirmemesinde öncelikle kullanıcı kaynaklı problemler üzerinde durabiliriz. Örneğin, klima soğutma yaparken ortamda bulunan sıcak havayı alarak, dışarıdan aldığı ve dış ünite içerisinde soğuttuğu havayı iç ünite üzerinden ortama tekrar geri gönderir. Bu durumda klimanın hem iç ünitesinde hem dış ünitesinde hava giriş çıkışı yapılan noktaların açık durumda olması gerekir. Yani hava giriş noktalarında perde, mobilya veya farklı bir eşya engelleme yapmamalıdır.

Bazı noktalarda klima soğutma işlemini yapmaya başlamış olsa dahi ortamda ısı yayan bir cihaz bulunuyorsa, siz bu durumu fark etmediğiniz için klimanın ortama sunduğu soğuk hava işlev sağlamayacaktır. Hatta benzer şekilde odada pencere ve kapıların açık olması, güneşin direkt olarak ortam içerisinde ulaşması ve yansıma yapması gibi problemler de klimanın soğutma kapasitesini düşürecektir. Hatta kullandığınız klimanın bulunduğunuz ortama göre çok küçük bir boyutta olması ya da uzun süre bakım yapılmadığı için filtrelerinin kirli olması da bu problemi ortaya çıkarabilir.

Teknik Ve Arıza Kaynaklı Klima Soğutmama Nedenleri

Bahsedilen pratik noktalara dikkat ettiğinizde eğer bu noktalar ortadan kaldırıldığında artık klima istenildiği şekilde soğutma işlemini yerine getiriyorsa, problemi çok daha pratik ve hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Ancak sayılan bu noktalardan herhangi biri bulunmuyorsa ve klima tüm ayarlamalar ile çalıştırıldıktan sonra soğutma yapmıyorsa, bu durumun arkasında teknik bir problem olduğu düşünülebilir.

Klima çalışması sırasında soğutma yapmaması noktasında genellikle klimanın iç ünitesinde veya dış ünitesinde bir problem olduğu görülmektedir. Örnek olarak klimanın kumandasında bir arıza bulunduğu için siz kumanda üzerinde komutları girmiş olsanız dahi cihaz bu komutları alamadığından soğutma yapmaya başlamamış olabilir. Bu durumda klima kumandasının onarılması veya değiştirilmesi gerekir. Bunun yanında karşılaşılabilecek problemlere bakıldığında;

  • Öncelikle servis hizmetlerinde klima gazı kontrolü gerçekleştirilir. Çünkü klima gazında eksiklik olması, klima gazının tamamen bitmiş olması veya klima gazının gereğinden fazla olması soğutma işlevini engeller.
  • Bazen klimada bir kompresör arızası bulunuyorsa, bu arızanın giderilmesi veya kompresörün değişiminin yapılması gerekir.
  • Klima içerisinde kompresör ile gaz tankı arasında gaz akışını gerçekleşen bir bakır boru hattı bulunur ve bu boru hattında bir ezilme, çatlak veya kırık gibi problemler de gaz kaçaklarına neden olduğu için soğutmayı engelleyecektir.
  • Klimada hem iç ünitede hem de dış ünitede fan bulunur ve bu fanlarda da problem bulunması soğutmayı durdurabilir.
  • Klima kartında bulunacak arızalar, elektrikli ve elektronik devrelerde bulunan arızalar, fan kondansatör ayarları sorunları ve sinyal kablosu yani sensör arızaları da soğutmayı engelleyecek arızalardır.

Klima Neden Sıcak Üflüyor?

Özellikle çok sıcak yaz günlerinde klima dinlenme modu sonrasında çalıştırılmaya başlandığında veya uzun bir süre sonrasında klima ilk defa çalışmaya başladığında öncelikle kendi içyapısında bir süre çalışarak bir düzen oluşturması gerekir. Genellikle bu ilk çalışma etaplarında dışarıdan alınan hava çok sıcak bir yapıda bulunduğu için bu havanın soğutulması ve istenilen ısı derecesi ile içeriye ulaştırılması için cihaz yoğun bir efor sarf eder.

Klimanın bu süreçte yorulması ve harcadığı enerji ile birlikte ilk etapta klima soğutma modunda olsa da sıcak hava üflemesi yapabilir. Genellikle ilk birkaç dakika içerisinde 18 0C gibi bir ayarlama yapılmış olsa dahi klima sıcak hava üflemesi yapacaktır. Ardından klima motorunun ısıtması ve çalışmayı standardı ulaştırması ile artık soğuk hava üflemeye başlayacaktır. Genellikle filtrelerin temiz olmaması, ortam ısısının çok yüksek olması ve klima motorunun da dış alanda yoğun güneş ışınlarına maruz kalması gibi noktalarda da klima bir süre sıcak üfleme yapabilir.

Klima Gazı Olduğu Halde Neden Soğutmaz?

Klimalarda ısıtma ve soğutma işlemlerinin yerine getirilmesi için mutlak bir şekilde marka ve modeline uygun bir yapıda gaz tankı doldurulur. Bu gaz kompresörün çalışmasını ve istenilen derece ile elde edilen havanın iç ünite üzerinden ortama ulaştırılmasını sağlar. Bu nedenle klima gazının eksik olması veya fazla olması gibi tüm noktalarda klima istenilen işlevleri yerine getiremez.

Ancak bazı klimalarda gaz oranı tamamen yeterli seviyede bulunsa da klima halen soğutma yapmayabilir. Çünkü bazen yeterli oranda gaz yer alsa dahi klimanın gaz aktarımını gerçekleştiren boru hattında bir ezilme veya kaçak problemi görülmüş olabilir. Çünkü bu durum klima gazında bir eksilme olmasına ya da giderek klima gazının tükenmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda kompresör sağlıklı çalışmayacağı için klima istenilen soğutma işlemini güçlü bir şekilde gerçekleştiremez.