Klima, temel görevi ısıtma ve soğutma olan bir iklimlendirme cihazı olarak bilinir. Ancak klima standart olarak bu işlevi yerine getirse de birbirinden farklı birçok modele ayrılarak, bu işlevi değişen kapasite ve özellikler ile sağlar. Çünkü küçük bir ev oturma odası ile büyük bir toplantı salonu veya bir konferans salonunun ısıtma ve soğutma ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu nedenle de klima üreticileri de farklı boyut ve tipler ile klima çeşitleri üretir.

Kaç Çeşit Klima Vardır?

Dünya genelinde beyaz eşya üreticileri tarafından yapılan üretimler kapsamında klima çeşitleri için birçok farklı modelden bahsetmek mümkündür. Bu anlamda kaç çeşit klima vardır sorusu için temel olarak;

  • Split klima
  • Paket tip klima
  • Pencere tipi klima
  • Mobil klima
  • Kanal klimalar
  • Kaset tip klimalar bulunmaktadır, cevabı verilebilir.

Bu temel olarak sayılan klima çeşitleri de aslında kendi içlerinde birbirlerinden ayrılan klima türlerine sahiptir. Bu noktada kullanıcılar kullanım alanının büyüklüğüne, bütçeye ve ihtiyaçlarına bağlı olarak klima türleri arasında seçimlerini gerçekleştirebilirler. Fakat günümüzde dünya genelinde ev ve işletmelerde en fazla kullanılan klima çeşidi split klima olarak bilinir. Bu anlamda da split klima açısından bu çeşidin altında yer alabilecek klima türleri ayrı ayrı incelenebilir.

  • Tek tip split klimalar mono yapı ile bir dış ve bir iç üniteden oluşur. Bugün evlerde en çok kullanılan klima çeşitleridir.
  • Multi split klimalar tek bir dış ünite üzerinden farklı sayıda iç ünitenin bir arada çalışması için tercih edilir.
  • Salon tipi klimalar bilinen büyük boyutlu klimalar olarak yine split klima sistemi ile çalışan ürünlerdir.
  • Zemin veya tavana yerleştirilen split klimalar ise geniş mekanlarda daha sağlıklı ısıtma için yine dış üniteye bağlı soğutma ve ısıtma gerçekleştirir.

Klima Tipleri Nelerdir?

Klimalarda çeşitler ve her çeşit içerisinde de farklı klima tipleri birbirinden ayrılacak şekilde belirlenmiştir. Bu anlamda klima tipleri nelerdir sorusu için de detaylı bir şekilde cevap verilebilir. Örneğin, diğer klima çeşitleri arasında ise örneğin paket klimalar iç ve dış üniteyi bir arada bulundurarak çalışırlar. Genellikle konferans salonları, havalimanları veya alışveriş merkezlerinde görülen bu tip klimalarda çatı tip ya da düşey yatay tip paket klimalar gibi çeşitler yer alır.

Pencere tipi klimalar ise giderek kullanım popülaritesini yitirmiş sistemler olurken, genellikle bir odada pencereye monte edilerek kullanılan eski tip klimalardır. İç ve dış ünitenin yine bir arada bulunduğu bu tip klimalarda, duvar içerisinde açılan bir deliğe de montaj yapılarak, kullanım sağlanabilir. Genellikle atölyeler, seralar ya da depo gibi alanlarda halen bu klimalar kullanılmaktadır. Ayrıca mobil tip klimalar ise portatif yapılarıyla istenilen her yere taşınabilen ve sadece tek bir üniteden oluşan klimalardır. Bu tip klimalar genellikle tasarruflu oldukları için seçilse de küçük ortamlarda hafif bir serinletme için daha çok kullanılmaktadır.

Klima tipleri açısından son olarak kanal tip ve kaset tipten de bahsedilmesi gerekirse, kanal tip klimalar bir havalandırma sisteminin kurulmasıyla buna bağlı olarak genellikle tavan boşluklarına gizli bir şekilde montaj edilirler. Özellikle bu tip klimalar alışveriş merkezleri ve otellerde çok sık görülebilir. Yine kaset tip klimalar da örneğin bir yapının tavanına monte edilmiş dış ünite ve tavan arasına monte edilmiş iç ünitesiyle çok daha kapsamlı bir iklimlendirme için kullanılan klimalardır. Çoğu zaman hastaneler ve spor salonlarında bu tip klima sistemleri görülür.