Klima cihazları, iç ünite ve dış ünite olarak adlandırılan iki ayrı bölümden oluşur. Kullanım alanı içerisinde bulunan iç ünitede metal ile üretilmiş bir bölüm yer alır. Klimanın ısıtma ya da soğutma gerçekleştirmesi sırasında bu bölüm içerisinde su birikir ve iç ünitedeki fan ıslanır. Bunun sonucunda da cihazın çalışması sırasında klimadan kötü koku gelmesi problemi ile karşılaşılabilir.

Klima Neden Kötü Koku Yapar?

Klimadan kötü koku gelmesi iç ünitedeki bu ıslanma ve kirlenme nedeniyle ortaya çıkar. Çünkü cihazın çalışması sırasında ortamdaki toz klima tarafından emilir ve aslında klima bu sayede ortam havasını temizleme işlemi de gerçekleştirir. Fakat klima içerisindeki ıslaklık bu toz ile birleştiğinde ve klima içi düzenli temizlenmediğinde, serpantin ve fan üzerinde yapışmış olan bu tozlar bir süre sonrasında bakteri birikimi ve küflenme oluşturur.

Klimanın iç ünitesinde oluşan küf ve bakteri birikimi, normal olarak klimanın koku yayması problemini ortaya çıkarır. Özellikle klima içerisinde evaporatör önemli bir yere sahiptir ve havayı arındırdıktan sonra temiz bir havayı ortama gönderir. Çalışma sırasında ortam havasındaki toz, sigara dumanı, zehirli maddeler ve gözle görülmeyen mikroorganizmalar nem ile birlikte evaporatör içerisinde biriktiğinde, koku kaçınılmaz bir şekilde ortaya çıkabilir.

Aslında klima neden kötü koku yapar sorusu için farklı cevaplardan bahsetmek de mümkündür. Çünkü teknik anlamda da klima filtresinin tıkanmış olması sonucu da koku problemi görülebilir. Klima ön kapağını açtığınızda iç ünitenin üst bölümünde bir hava filtresi yer alır ve bu filtrelerin düzenli temizlenmesi ile koku problemi yaşanmadan klima kullanılabilir. Bazen de iç ünitedeki suyu tahliye etmek için dışarıya ulaştırılan hortumun ucu, su akışını engelleyecek şekilde tıkanmış ya da eğilmişse su tahliyesi olmadığı için koku yaşanabilir.

Temel olarak da klimadan kötü koku gelmesi problemi için çevreden dolayı ortaya çıkabilecek bazı problemlerden bahsedilebilir. Bu problemler arasında;

  • Klima kapalı bir ortamda kullanılırken sigara tüketilmesi,
  • Klima kullanılan ortamda aşırı toz bulunması,
  • Klimanın nemli bir ortamda çalışması,
  • Klimanın çalıştığı ortamlarda kötü koku yayacak kimyasallar veya atıklar bulunması yer alır.

Klimadan Gaz Kokusu Neden Olur?

Koku problemleri arasında özellikle en rahatsız edici ayrıntılardan birisi klimada gaz kokusu olarak bilinir. Aslında yine aynı sebepler dolayısıyla filtre temizliğinin yapılmaması, kötü ortam veya fan tıkanıklıkları gibi durumlar sonucunda mikroorganizma birikmesi ve küf nedeniyle koku ortaya çıkarır. Çok daha yoğun bir şekilde biriken ve halen temizlenmeyen bu kirlilikler nedeniyle ortaya çıkan kötü klima kokusu istenmeyen ağır bir gaz kokusuna dönüşür.

Klima içerisinde küflenme ve mikroorganizma birikmesi bir süre sonrasında ortaya atık değerindeki kirli gazların çıkmasına neden olur. Klima her ne kadar ortam havasını temizlemeye çalışsa da temiz havanın içerisine karışan bu kirli gaz ortama ulaştığında, klimadan gaz kokusu alınması problemi yaşanır. Bu nedenle klima temizliğine düzenli bir şekilde özen göstererek, gereken dönemlerde klima bakımı işlemleri de aksatılmamalıdır.