Dengeli bir fan ve havalandırma sistemi ile iklimlendirme gerçekleştiren klimaların, mutlak bir şekilde kullanıldıkları alanlarda doğru montaj edilmeleri gerekir. Çünkü doğru montaj klimanın hem ekonomik çalışmasını hem iyi bir iklimlendirme sağlamasını hem de risk oluşturmamasını sağlar. Bu nedenle klima montajı mutlak bir şekilde tecrübeye sahip profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Klima montajı gerçekleştirilirken, profesyonel bir servis ekibi gerekli tüm ekipmanları kullanarak işlemi tamamlar. İşlemin tamamlanması açısından da belirli adımlar takip edilir. Bu adımlarda öncelikle klimanın iç ve dış ünitesinin paket içerisinden çıkarılarak kontrol edilmesi, tüm gerekli parçaların bulunup bulunmadığının incelenmesi gerekir. Cihaz yerine montaj edilmeden önce gerekli kontrolleri sağlanıp sağlamlığı gözden geçirilir. Sonrasında montaj noktası tespit edilerek, hassas bir şekilde montaj işlemi yapılır.

Klima Montajında Nelere Dikkat Edilmeli?

Klima montajı gerçekleştiren bir profesyonelin veya bir ekibin mutlak bir şekilde dikkat etmesi gereken noktalar yer almaktadır. Bu çerçevede klima montajında dikkat edilmesi gerekenler arasında;

  • Montaj yapılacak duvarın yük ve çalışmaya dayanıklı olması,
  • Zemine uygun bağlantı aparatları kullanılması,
  • Klima etrafında gaz kaçağı oluşturabilecek farklı cihaz ve sistemlerin bulunmaması,
  • Montaj yapılırken çalışma bölgesinde yağmurlu hava, toz ve kirlilik olmaması,
  • Klimanın kapı gibi noktalara yakın montaj edilmemesi,
  • Montaj nedeniyle klimanın bulunduğu bölgede çevredeki farklı cihazlara zarar vermemesine dikkat edilmesi,
  • Montaj yapılırken, dekorasyona ve eşyalara zarar verilmemesi,
  • Klima montajı sırasında taşıyıcı kolon ve kirişlere zarar verilmemesi noktaları yer alır.

Klima En Doğru Nereye Konulur?

Klimanın öncelikle kullanım ortamının boyutlarına uygun bir şekilde doğru kapasite ile ve boyutlar ile seçilmiş olması gerekir. Montaj ve yer belirleme konusunda esas olarak split klimalardan bahsetmek gerekirse, bu klimaların ortamdaki en uygun noktaya montaj edilmesi, hem ısıtmayı iyi yapması hem de ekonomik olması açısından önemlidir.

Klima montaj noktası belirleme işlemlerinde servis ekipleri mutlak bir şekilde önerilerini sunduktan sonra kullanıcı fikirlerine de başvurmalıdır. Bazen kullanıcılar montaj yeri açısından haklı nedenlere sahip olabilir. Fakat yanlış bir konum isteği bulunuyorsa, bu konumda klimanın çalışma verimi veya yaşanabilecek sıkıntılar hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

Genellikle bir ortam içerisinde klima montaj yeri belirlenirken, klimanın bütün ortama havayı sağlıklı şekilde ulaştırabilmesi hesaba katılmalıdır. Ayrıca klimanın doğru bir yükseklikte yer alması, sağlam bir duvara montaj edilmesi ve havanın ortam içerisinde kalacağı şekilde iyi bir konumda montaj edilmesi üzerinde durulmalıdır. Bu anlamda genellikle servis ekipleri odanın genel görüntüsüne ve fiziki yapısına göre belirlemeyi güvenilir bir şekilde yapabilir.

Klima Servis Fiyatları

Bir klimanın ilk kullanım için montajının yapılması, başka bir noktaya nakil edilmesi, yeniden montaj yapılması, bakım işlemleri yapılması ve onarım işlemleri gerçekleştirilmesi gibi her konuda profesyonel servis hizmetleri verilir. Bu işlemlerin türüne ve boyutuna bağlı olmak üzere özellikle de klimanın marka ve modeli çerçevesinde klima servis fiyatları değişim gösterebilir. En doğru fiyatlar ile en iyi hizmeti alabilmek açısından da güvenilir profesyonel servislerden hizmet alınması önemlidir.