İklimlendirme sistemlerinin en önemli bölümlerinden birisi, ısıtma ve soğutma görevlerini yerine getiren klima kompresörü olarak bilinir. Bu bağlamda klima kompresörü arızası klimanın istenilen işlevleri yerine getirmesini engeller. Temel olarak da basit bir mekanik işlem yerine getirecek olan klima, kompresördeki bir arıza nedeniyle artık çalışmayarak, kullanıcının fayda sağlamasını engelleyebilir.

Klima Kompresörü Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kritik bir parça olan klima kompresörü, normal çalışma sistemi içerisinde sürekli bir şekilde soğuk ve sıcak havanın cihazdan ortama verilmesine yardımcı olur. Çünkü temel olarak sistem gazının iç devreye pompalanmasını sağlar. Ancak klima kompresörü uzun bir zaman boyunca bu işlemi tekrarlamaya devam ederken, ortaya bir aşınma çıkar ve bu aşınma sonrasında bakım gerçekleştirilmediğinde de cihazlarda klima kompresörü arızası ile karşılaşılabilir.

Bir cihazda klima kompresörü bozuk olduğu nasıl anlaşılır sorusu için sistem gazını pompalamadığından dolayı cihaz iklimlendirme işlemini gerçekleştirmediği için arıza ortaya çıktığı anlaşılabilir. Bu durum için öncelikle klimanın bir bakımdan geçirilerek, kompresör kontrolünün yapılması, bakım uygulanması, temizlenmesi ve yeniden çalışma sağlanması gerekir. Bazı durumlarda da klima kompresörü arızası onarım veya değişim ile giderilerek klima tekrar çalıştırılabilir.

Klima Kompresörü Niye Bozulur?

Bir split klimada, klima kompresörü arızası genellikle kompresör içerisinde yaşanan problemler nedeniyle ortaya çıkar. Kompresör içerisinde yaşanan bu problemlerin belirlenmesi için de sistem basınç ve sıcaklık dereceleri takip edilerek tespit sağlanabilir. Ayrıca bunun yanında klima kompresör arızası nedenleri arasında;

  • Cihazın kullanım ortamına uygun boyutta olmaması,
  • Klimada uzun süre bakım yapılmaması nedeniyle kompresör dönüş noktasına sıvı refrijeran ulaşmaması,
  • Elektrik tesisatındaki inişli-çıkışlı voltaj problemleri,
  • Klima içerisinde sistem temizliği yapılmaması nedeniyle oluşan zararlı kimyasallar,
  • Sisteme vakum uygulanmaması nedeniyle biriken ve yoğuşma gerçekleştirilemeyen oksijen tarzı gazlar,
  • Klimaya bağlanan elektrik tesisatının cihaz kapasitesi ile uyumlu olmaması gibi ayrıntılar yer alır.

Klima kompresöründe oluşabilecek arızalarda bazen elektrik kaynaklı bir faktör de yer alabilir. Genellikle elektrik kaynaklı nedenler incelendiğinde, klimaya gelen elektrik voltajının düşük olması durumunun bir problem oluşturduğu görülebilir. Çünkü klimanın elektrik motoru yüksek bir akım çekmek zorundadır ve ancak bu şekilde çalışır. Elektrik voltaj bağlantısındaki bu durum ise klimanın motor ve kompresör bölümünün fazla ısınmasına neden olur. Isınma dolayısıyla da klima kompresörü arızası ortaya çıkabilir.

Sayılan bu farklı nedenler bir kompresör arızası ortaya çıkarabilir ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması açısından ilk aşamadan itibaren doğru yaklaşım gerekir. Yani klima ortama ilk kuruluşunda yeterli kapasiteye sahip olduğu belirlenmeli ve sonrasında basınç testi yapılmalıdır. Hem kurulum hem de sonraki bakım aşamalarında tesisat süpürülerek, doğru bir vakumlama ile uygun elektrik kapasitesinde klima çalıştırılmalıdır.

Klima Kompresörü Tamir Edilmezse Ne Olur?

Klima kompresör arızası uzun bir süre boyunca es geçilirse ve tamir işlemi yapılmazsa, çok daha büyük bir klima arızası problemi ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle arıza belirtilerinde direkt olarak servis hizmetleri alınmalı ve klima kompresörü tamir edilerek ya da değiştirilerek tekrardan gaz dolumu yapılmalıdır. Çünkü klima kompresörü elektrik kavramasıyla bağlıdır ve klima devreye alındığında klima kompresörünü devreye sokar. Eğer kompresör kilitlenirse, dönme gerçekleştirmez ve klima daha büyük problem gösterir. Klima gazını sıkıştırması vasıtasıyla içteki suyun döngüsünü oluşturan klima kompresörü arızalandığında, klima sistemi devre dışı kalır ve bu nedenle klima kullanılamaz.

Klima Kompresör Arızası Motora Zarar Verir Mi?

Bir klimanın düzenli bir şekilde ısıtma ve soğutma işlemini sürdürebilmesi için klima kompresörünün arızalı olmaması gerekir. Bazen klima kompresör arızası küçük bir noktadayken belirtiler ortaya koysa da kullanıcı bu nokta üzerinde durmayabilir. Eğer klima çalışırken fan da çalışıyorsa, kompresörün sesi dinlenilerek çalışıp çalışmadığı da anlaşılabilir. Bu gibi durumlarda klima çalışmaya devam eder ve bir süre boyunca klima motoru zarar da görmeyebilir. Çünkü sonuç olarak kompresör çalışmadığı sürece klimayı çalıştırmak istediğinizde klima çalışmayacaktır ve mecburen tekrar kapatılacaktır.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.