Yıllar boyunca hem soğutma hem ısıtma işlevi ile kullanılan klimalar, evlerin en çok ihtiyaç duyulan beyaz eşyaları arasında yer alır. Özellikle çok sıcak yaz mevsimlerinde hayat kurtaran bir yapıya sahip oldukları için de arıza vermeleri istenecek son şeydir. Ancak bazen klima gazı bitmesi problemi ile karşılaşılabilir. Bu durumun yaşanmasıyla birlikte bazı işaretler problemin ortaya çıktığını gösterebilir.

Isıtma ve soğutma kadar ortam havasını temizleme gibi bir görevi de olan klimalarda elbette belirli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu nedenle uzun yıllar kullanılmış bir cihazda klima gazının bittiği nasıl anlaşılır sorusu bazı çalışmama gibi problemler sonrasında akla gelebilir. Bu durumda ortaya çıkan belirtiler arasında örneğin ilk akla gelen buzlanma sorunu olarak kabul edilebilir.

Genellikle klimanın çalışması sırasında 2 üniteden oluşan cihazın dış ünitesinde boru bölgesinin alt kısmında bir buzlanma problemi ile karşılaşılır. Bu noktadaki buzlanma veya karlanma olarak adlandırılan durum, klima gazında bir eksiklik bulunduğunu ya da klima gazının tükenmiş olduğunu ifade eder. Genellikle bu durumun arkasında klima borularında bir tıkanıklık bulunması gösterilebilir. Çünkü normal bir çalışma süreci içerisinde klima, içerisinde bulunan soğutma gazını tüketme gibi bir sisteme sahip değildir. Eğer klima hiç beklenmedik bir şekilde ısıtmayı ya da soğutmayı yapmamaya başlamışsa, bunun altında gaz problemi bulunduğu düşünülebilir.

Klima Gazı Neden Biter?

Klima sistemlerinde dış ünite içerisinde bir kompresör yer alır. Havanın pompalanmasını sağlayan bu parçanın çalışmaması durumunda da klima ısıtma veya soğutma işlemlerini gerçekleştirmez. Mevsimlere göre kullanımda cihaz ısıtma veya soğutma işlemi yapmıyorsa, genellikle de klima gazı bitme problemi ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu gibi problemlerde öncelikle klimanın motor kısmı yani dış ünitesi incelenmelidir. Eğer klima kompresörü sağlıklı çalışıyorsa, klima gazı ile ilgili bir problemden şüphelenmeniz gerekmez.

Eğer klima sağlıklı çalışmıyorsa ve buzlanma gibi bir problem görülüyorsa, klimanın zorlanarak ısıtma ya da soğutma yapması için uzun süre çalıştırılması hiç doğru olmayacaktır. Çünkü gaz eksilmesi veya gaz bitmesi sonrasında klimanın çalışmaya devam etmesiyle çok daha büyük arızalar ortaya çıkabilir. Bu tip arızalarda tamir masrafları ve parça değişim masrafları da normalden çok daha yüksek olacaktır.

Klima gazının azalması veya klima gazının bitmesi için gösterilebilecek en net nedenlerden birisi de cihazda bulunan kaçaklardır. Bu kaçaklar cihazın aktarım borlarında, iç kısmında, tankında veya kasa içerisindeki hiç göremeyeceğiniz bir noktada bulunabilir. Bu anlamda da problem amatör müdahalesi ile çözülebilecek kadar basit bir yapıya sahip değildir. Sorun mutlak bir şekilde profesyonel teknik servis hizmetleri ile çözülebilir.

Gaz Az Olunca Ne Olur?

Eğer klima gazı tükenme yerine azalmışsa, bu durumda da klima gazı az olunca ne olur sorusu akla gelebilir. Aslında bu noktada da tıpkı bitmesi gibi klima yeterli derecede gaz bulundurmadığı için soğutma ve ısıtma işlemini gerçekleştirecek şekilde kompresörün çalışmasını sağlayamaz. Klima içerisindeki gaz, elde edilen basınç ile kompresörün ve pompaların çalışmasını ve bu sayede de dışarıdan alınan havanın istenilen ısıyla içeriye verilmesini sağlar. Bununla birlikte klima gazı eksikliği sırasında klima ısrarla çalıştırılmaya devam edildiğinde, çok daha büyük arızalar yaşanabilir.

Gazı Biten Klima Çalışır Mı?

Klima gazının eksilmesi veya tamamen bitmesi sonrasında klima dış ünitesi ile açık havayı alarak soğutma ve ısıtma işlemini gerçekleştirip, iç ortama bu havayı pompalama işlemi gerçekleştiremez. Aslında elektronik devre açısından klima yine çalışmaya devam eder. Hatta verdiğiniz komutları algılayarak, işlemi yapmaya çalışır. Fakat kompresör ve dış ünite yani motor istenilen görevi yapmak için ihtiyaç duyduğu ana malzeme yani gazı bulamadığından işlevleri yerine getiremez.

Klima Gazı Dolum Fiyatı

Klimalarda boyutuna, kapasitesine ve türüne göre belirli miktarda gaz yer alır. Bu değer klimaların marka ve modeline göre de değişmek ile birlikte gereken gaz miktarı ancak yetkili bir teknik servis sayesinde tespit edilebilir. Bu tür problemlerde öncelikle servis hizmetlerine başvurarak bir inceleme yapılmasını isteyebilirsiniz. Gereken gaz miktarının tespit edilmesini ve klima modeline uygun şekilde doğru miktarda gaz dolumu yapılmasını sağlayabilirsiniz. Dolum işlemleri de klimanın boyutuna ve türüne göre değişen klima gazı dolum fiyatı talepleri yer alır.

Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.