Yaz mevsiminin bitmesiyle kullanmayı terk ettiğiniz klimalar, eğer ısıtma için de kullanılacaksa kış mevsimi öncesinde yeniden ayarlanmalıdır. Bu anlamda klimalarda kış ayarı nasıl yapılır sorusu için yaz mevsiminde yapılmış serinletme ayarının ısıtmaya çevrilmesi ile sağlanır, cevabı verilebilir.

Klimayı Kış Moduna Nasıl Alırız?

Kış mevsiminde ısıtma için klimayı kullanmak istiyorsanız, klimayı kış moduna nasıl alırız sorusunun cevabını arayabilirsiniz. Bu noktada günümüzdeki bütün klimaların bir kumanda üzerinden kontrol edildiği düşünülürse, kapaklı veya kapaksız klima kumandalarında sıcaklık ayarı başlatmak için öncelikle AÇMA/KAPAMA düğmesini kullanarak, kumandayı aktif etmeniz gerekir. Sonrasında klima kumandası sıcaklık ayarı düğmesini bulmak için üzerinde iklim ifadelerini bulunduran yani KAR TANESİ/SİYAH ÜÇGEN/GÜNEŞ gibi 3 farklı şekil bulunan tuşu bulabilirsiniz.

Kumandanın çalışma modunu gösteren tuşunu bulduğunuzda, bu tuşu kullanarak, kumanda ekranında GÜNEŞ sembolü çıkana kadar butona basmaya devam edebilirsiniz. Eğer kumanda klimaya müdahale edecek şekilde doğru yönde tutuluyorsa, klima üzerinde de seçmiş olduğunuz GÜNEŞ işaretli ısınma moduna geçiş yapılacaktır. İlk aşamada klimanın kış moduna geçmiş olmasıyla birlikte ardından istediğiniz sıcaklık derecesi ile ısıtmanın hangi seviyede yapılması gerektiğini de belirleyebilirsiniz.

Kış Aylarında Klima Kaç Derece Olmalı?

Klimanızı ısıtma moduna aldıktan sonra kış aylarında klima kaç derece olmalı sorusu için de doğru cevabı öğrenebilirsiniz. Bu açıdan uzmanlar tarafından yapılan incelemelere göre insan vücut sıcaklığı ortalama 37 0C olduğu için klimaların da insan vücut sıcaklığına göre ayarlanması üzerinde durulmaktadır. Bu anlamda ortalama bir oda sıcaklığı elde etmek için klimanın 20-26 0C aralığında çalıştırılması ile gayet sıcak ve konforlu bir yaşam ya da çalışma alanı elde edilebilir.

Aslında klima kullanımında uzmanlar tarafından belirtildiği üzere soğutma modunda 21 0C altına düşülmemesi, çünkü bu derecenin altında çok soğuk bir hava oluşacağı ifade edilir. Üstelik bu derecenin altında soğutma yapılırken, çok fazla elektrik harcanır. Kış aylarında da klima kullanılırken, bir odayı ısıtmak için 24 0C derece üstünde bir sıcaklığa çıkmanın yine fazla elektrik sarfiyatına neden olduğu ifade edilir.

Eğer klima kullandığınız ortamda bir ev termostatınız yer alırsa, ortalama 22 0C ayarlamanız vasıtasıyla klimayı da en ideal derecede kullanabilirsiniz. Özellikle de çok yüksek bir elektrik sarfiyatı ve klimaya zarar vermemesi açısından sıcaklığın 30 0C gibi bir seviyeye ulaştırılmaması her zaman doğru görülmektedir.

Klima Kış Modunda Neden Soğuk Üflüyor?

Bazen kullanıcılar klima kış modunda neden soğuk üflüyor problemi ile servislere başvurmaktadır. Bu noktada en net problemlerden birisi, klimanın sıcaklık ayarının yapılması, fakat çalışma modunun kış moduna alınmamış olmasıdır. Daha önce bahsedildiği şekilde klima kumandası üzerindeki iklimlendirme modunda;

  • KAR işareti yer alıyorsa, soğutma
  • ÜÇGEN işareti yer alıyorsa, nemlendirme modu
  • GÜNEŞ işareti yer alıyor ise de ısıtma modu çalışır.

Bir diğer noktada klima kış modunda soğuk üflüyor ise ısıtma moduna ilk alındığında, klima soğutmadan ısıtmaya geçiş gerçekleştireceği için ortalama 5 dakika gibi bir süre boyunca ısıtmayı başlatmayabilir. Sonrasında klima çalışma sistemini tersine çevirerek, artık ısıtma moduna geçeceği için sağlıklı bir şekilde ısıtmaya başlayabilir. Tüm bunların dışında ayarlamalar doğru yapılmasına rağmen klima kış modunda soğuk üflüyor ise mutlaka bir servise başvurmak gerekir.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.