Klimalar ısıtma, soğutma ve hava temizleme gibi farklı işlevlere sahip olan kompleks cihazlardır. Bu kompleks cihazların sağlıklı çalışmayı sürdürmesi için mutlaka düzenli bakım yaptırılması gerekir. Bu bakım işlemleri sırasında bazen klima çalışma veriminde bir eksiklik hissedilirse, klima gaz basma işlemi yapılması gerekir. Çünkü klimada gaz miktarında eksilme veya tükenme olursa, ısıtma ve soğutma işlemini düzenli gerçekleştiremez.

Klima gaz basma işlemi nedir sorusu için klima dış ünitesi içerisinde çalışmayı sağlayan gazın eksilmesi sonrasında bu gazın tamamlanmasıdır, cevabı verilebilir. Gaz basma işlemi ya da gaz doldurma sadece profesyonel bir servis tarafından gerçekleştirilebilir. Gaz eksilmesi durumunda klima performansı düşerken, yeterli işlev göstermemekle birlikte bu durumda çalıştırılması da daha fazla elektrik tüketilmesine ve cihazın daha büyük arıza vermesine neden olabilir.

Klima Gaz Basma Nasıl Yapılır?

Bir klimanın sağlıklı çalışmaması durumunda öncelikle servise başvurarak, bir kontrol ve bakım yapılmasını talep edebilirsiniz. Arıza endişesi ile talep edilen veya rutin olarak yaptırılan klima bakımı sırasında klimada gaz miktarı ve basıncı kontrolü gerçekleştirilir. Eğer klima gazında bir eksilme veya kaçak bulunuyorsa, öncelikle bu problemin nedeni belirlenir ve bu problemin çözülmesi üzerinde durulur. Örneğin, klima dış ünitesinin gaz kaçırmasına neden olacak bir çatlak varsa, önce bu çatlak giderilir. Çünkü aksi takdirde klimaya basılan gaz yeniden eksilecektir.

Klima gazı eksilme tespiti yapılması için dış ünitede kapsamlı bir inceleme gerçekleştirilir. Genellikle dış ünitede bir karlanma ya da buzlanma bulunuyorsa, gaz bitmesi probleminden dolayı ortaya çıkar. Profesyonel bir servis hizmeti bu tespiti gerçekleştirdikten sonra klimaya gaz dolumu işlemine başlar. Bu aşamada klima gaz basma cihazın montajı veya herhangi bir yere taşınması ya da bakım-onarım işlemleri sırasında yapılabilir. Bu noktada öncelikle doğru ekipmanlar ile klima boru hattı vakumlanır ve ardından aparatlar ile gaz basma işlemi başlatılır.

İşlemin yapılması için öncelikle klimanın kullandığı gaz çeşidinin tespit edilmesi gereklidir. Sonrasında gaz saati ve tartı kullanılarak uygun bir gaz çeşidiyle klimaya gereken basınç miktarıyla gaz doldurma işlemi tamamlanır. Çünkü klimada gazın eksilmesi kadar eğer gereğinden fazla klima gazı doldurulursa, klima yine problemli bir şekilde çalışacaktır. Örnek olarak, genellikle klimaya fazla gaz basılmış olduğunda, kışın veya yazın iç üniteden su sızıntısı problemi görülebilir.

Klima Gazı Basmak Ne Kadar Sürer?

Klimalar markaların farklı modellerde üretimlerini gerçekleştirdiği ve buna bağlı olarak da kapasiteleri değişen türlere ayrılır. Yani duvar tipi bir split klima ile salon tipi bir klima veya multi klima çeşitlerinde hem dış ünite boyutu hem de ünite içerisinde yer alan klima gazı miktarı birbirinden farklıdır. Daha önce bahsedildiği gibi klimanın içerisinde ne tür bir gaz bulunduğu, kaç bar gibi bir basınca kadar gaz dolma gerekliliği bulunduğu ve bu gazın ne kadar bir kütleye sahip olduğu farklılık gösterir.

Klimalarda farklılıklar yer aldığı için klima gazı basmak ne kadar sürer sorusu konusunda da her klima için farklı bir süre vardır, cevabı doğru olacaktır. Bu açıdan öncelikle profesyonel bir servisin, klimanın marka ve modeline göre inceleme yapması gerekir. Bu sayede ihtiyaç duyulan gaz miktarı ve işlem süresinin belirlenmesi sağlanır. Bazen klima gazı çok az eksilmiş olduğu için kısa sürede işlem tamamlanırken, bazen neredeyse tamamen yeniden klima gazının doldurulması gerekeceği için işlem de buna bağlı daha uzun sürebilir.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.