Bir klimanın çalıştırıldıktan bir süre sonrasında kendi kendine kapanması problemi, farklı nedenler dolayısıyla yaşanabilecek bir durumdur. Herhangi bir arıza bulunmayan ve düzenli bakımları gerçekleştirilen bir klimada bu sorunun görülme ihtimali elbette ki çok düşüktür. Fakat bakım yapılmamış ve yıpranan bir klimada değişen faktörler klimanın kendini kapatmasına neden olabilir.

Klima cihazlarının mutlak bir şekilde belirli periyotlar ile temizlenmesi ve bakımdan geçirilmesi gerekir. Çünkü bakım yapılmayan klimalarda gazın eksilmesi, filtrelerin kirlenmesi, pervanelerin kirlenmesi, paslanma gibi birçok farklı problem baş gösterir. Bu problemler de klimanın zaman içerisinde önemli arızalar ortaya çıkarmasına neden olabilir. İşte bu arızalar nedeniyle de klima beklenmedik bir şekilde kendini kapatarak her açılıştan sonrasında bu problemi tekrarlayabilir.

Klima Neden Çalıştıktan Sonra Kapanır?

Klimanın çalışmaya başladıktan bir süre sonrasında kendi kendine kapanması belirli faktörler nedeniyle yaşanabilecek bir durumdur. Örnek olarak klimanın termostat veya kompresör parçalarında bir arıza yaşanıyor olabilir. Bazı klimalarda kondenser sorunu klimanın kendini kapatmasına neden olurken, bazen de kullanıcı tarafından fark edilmeyen bir şekilde klima zamanlayıcısı problemleri ile cihazın kapanması sorunu yaşanabilir.

Bu problemlerin birçoğunda klima sahibi amatör bir müdahale ile sorunu çözme imkanına sahip olmayacaktır. Klima kullanıcısının bu problemlerin çözülmesi ve klimanın kendini kapatmayı bırakması için mutlaka profesyonel servis hizmetlerine başvurması gerekir. Uzman teknisyenlerimizin müdahalesi ile bu sorunların çözülmesi sonrasında düzenli olarak yapılan klima bakımları sayesinde de artık klimada bu tarz problemler yaşanmayacaktır.

Klima Hiç Durmadan Kaç Saat Çalışır?

Dünya üzerinde kullanabileceğiniz tüm elektronik cihazlar hangi ihtiyacı hangi sistem ile karşıladığına bağlı olarak çalışması için belirli bir yapıya sahiptir. Örneğin, evlerde buzdolapları veya derin dondurucular 24 saat dahi çalışmaya müsait cihazlardır. Ancak bir televizyon ya da bir bulaşık makinesinin elbette ki bir çalışma süresi yer alır. Klimalarda da hiç durmadan çalışma sistemi bulunması beklense de bu kadar yorucu bir yapıyla cihazın kullanılması bazı problemler ortaya çıkarabilir.

Aslında teknik olarak tüm elektronik cihazlarda aşırı kullanım nedeniyle ortaya çıkacak problemler göz önünde bulundurulsa da klimayı ölçülü bir derece ile 24 saat çalıştırmaya devam da edebilirsiniz. Fakat bunun sonucunda da hem normal split klimalar hem de inverter klimalar gibi cihazlarda öncelikle enerji sarfiyatı değerlerini, sonrasında filtre kirlenmesini ya da ortamdaki iklim koşullarının bünyenizde oluşturacağı sonuçları düşünmeniz gerekecektir.

Klimanın Sürekli Çalıştırılması Zarar Verir Mi?

Klimaların bir mekanda sürekli bir şekilde çalıştırılması mutlak bir şekilde fanın özellikle soğutma işlemini sürdürmesi bilhassa ortamdaki kişilerde rahatsızlık oluşturabilecek bir durumdur. Örneğin, çalışma ortamlarında sürekli bir şekilde klima ile ısıtma ya da soğutma gerçekleştiriliyorsa, sağlıksız bir hava koşulu ortaya çıkacağı için iş verimi düşebilir ve hastalıklar baş gösterebilir. Genel olarak da klimanın sürekli çalıştırılması ile karşılaşabileceğiniz zarar ya da yararları bir liste olarak inceleyebiliriz.

  • Sürekli bir şekilde çalışan klimalar eğer inverter model ise düşük bir enerji kullanımı gösterse de birçok klima uzun süre çalıştığında yüksek bir elektrik faturası ortaya çıkarır.
  • Geceleri uyurken klimanın soğutma veya ısıtma modunda çalıştırılması sırasında nem modunun kullanılmaması veya uyku modunun ayarlanmaması durumlarında baş dönmesi, baş ağrısı, romatizma veya soğuk algınlığı gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.
  • Ortam ısısının klimanın termostatının da üzerine çıkması veya altına düşmesiyle yaşam ve çalışma alanlarında yorgunluk hissiyatı ortaya çıkarır.
  • Bebeklerin bulunduğu ortamlarda sürekli çalışan klima hastalık risklerini yükseltirken, yetişkinlerde de konsantrasyon bozukluğu ve boğaz ağrısı oluşturabilir.
  • Sürekli çalışan cihazlarda filtre arızaları, çalışma ömrünün kısalması, motorun yorulması ve cihazın kompresör arızaları göstermesi gibi sorunlar yaşanabilir.

Klima Zamanlayıcı Nasıl Kapatılır?

Klimanın çalıştıktan bir süre sonrasında kendini otomatik olarak kapatması altında bazen kullanıcının fark etmeden zamanlayıcıyı açmış olması veya klimanın fabrika ayarlarında zamanlayıcı sisteminin çalışır halde bulunması sorunu ile karşılaşılabilir. Klimalarda her marka ve modelin yapısına uygun bir şekilde kullanıcı kılavuzlarında zamanlayıcı ayarlarının nasıl açılacağı ve nasıl kapatılacağı ifade edilir. Genellikle klimanın zamanlayıcısını çalıştırmak veya iptal etmek için klima üzerinde pratik bir şekilde eklenmiş bir buton yer alacaktır.

Klima Uzun Süre Açık Kalırsa Bozulur Mu?

Klima elbette ki elektronik bir cihaz olduğu için çok uzun süre çalıştırılması yıpranmasına ve yorulmasına neden olur. Özellikle daha önce bahsedildiği şekilde klima içerisindeki filtre sürekli bir şekilde çalıştığı için aşırı kirlenecek ve arada bir klimanın durdurulması ile filtrenin temizlenmesi gerekecektir. Sürekli bir şekilde çalışan klimada özellikle kompresör yorgunluğu ortaya çıkacağı için bir süre sonrasında gaz eksilmesi veya klima gazının tükenmesi gibi problemler de yaşanabilir.

Mutlak bir şekilde klimanın uzun süre çalışması ile birlikte arızaların baş göstereceği gibi bir ifade kullanmak mümkün olmasa da arızaların daha yüksek bir ihtimal oluşturması göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı noktalarda yaşam ve çalışma alanlarında klima elzem bir ihtiyaç olduğu için sürekli bir şekilde çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum zorunlu bir tercih olduğu için klimanızı korumak adına yıllık olarak yaptırdığınız bakımları klimada problemlerin yaşanmaması için daha sık periyotlar ile yaptırmayı tercih edebilirsiniz.